• Heart Triplex
  • Submitted on 08/07/2023

Καλησπέρα σας, έχω φυσιολογικό τριπλεξ καρδιάς και πριν 2 χρόνιαείχα 8,500 έκτακτες κοιλιακες συστολές. Είχα κάνει μαγνητική κι είχε βγει πολύ καλή. Τώρα, ξανά έκανα έκτακτες , 1700 το 24ωρο, βέβαια εχω περάσει 3 φορές κοβιντ. Ξανά έκανα τριπλεξ και βγήκε καλό . ( είχα κάνει την μαγνητική πριν κολλήσω κοβιντ και πριν το εμβολιο) . Ειμαι 23 χρόνων και με ανησυχεί αρκετά. Και φοβάμαι να πάρω χάπι για τις αρρυθμίες. Θα ήθελα κάποια συμβολή από ειδικό γιατί με βασανίζει όλη η σκέψη . Φοβάμαι πολύ την ανακοπή, γιατί με τις εκτακτες νιωθω ένα κενό στους παλμούς και είναι τρομαχτικό .

5 specialists answered

  • Εκτός από το triplex καρδιάς και το holter θα σας συμβούλευα να κάνετε δοκιμασία κοπώσεως σε κυλιόμενο διάδρομο. Είναι σημαντική εξέταση για να δούμε εάν μειώνονται ή αυξάνονται .Εάν συνεχίσετε να νιώθετε αίσθημα παλμών(κενό όπως περιγράφετε), ο θεράπων ιατρός σας μπορεί να σας χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για την ύφεση ή ακόμα και την εξάλειψη τους. .Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι έκτακτες συστολές είναι δυνατό να εμφανίζονται σε κάποιες άλλες καταστάσεις όπως π.χ. παθήσεις του θυρεοειδούς.

    Χαιρετάκη - Premedicare Ελένη

    Cardiologist

    Agia Paraskevi

  • ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΊΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ, ΕΦΌΣΟΝ ΑΚΌΜΗ ΚΙ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΉ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΉ. ΠΡΟΣΠΆΘΗΣΕ ΝΑ ΑΣΚΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΚΑΘΏΣ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΉ ΎΠΝΟ. ΜΕΊΩΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΕΛΑΤΤΩΣΕ ΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • ΛΟΓΩ ΝΟΣΗΣΗΣ ΜΕ COVID-19 Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΗΣ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΣΗ ΤΟΥ ΕΚΤΟΠΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΩΝ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΣΥΣΤΟΛΩΝ. ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΟΙΛΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ

  • ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ (ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ). ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΟΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ (ΠΟΥ ΣΕ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ). ΤΟ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΟ ΧΑΠΙ ΣΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΡΑΖΕΣΤΕ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΝΙΩΘΕΤΕ). ΑΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΜΕ ΧΟΛΤΕΡ ΡΥΘΜΟΥ 24ΩΡΟΥ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 10% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΩΝ ΠΑΛΜΩΝ ΣΤΟ 24ΩΡΟ), ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΚΑΡΔΙΟΜΥΟΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΓΩΓΗ ΕΧΕΙ... Read more

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΜΙΚΗ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ABLATION

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas