• Heart Triplex
  • Submitted on 04/08/2023

Καλησπέρα σας είμαι γυναίκα 41 ετών γενικά παθαίνω έκτακτες συστολές όταν αγχώνομαι , φοβαμαι ή και ξαφνικά ! όμως μια μέρα ξεκίνησαν οι έκτακτες και μου κράτησαν 8 ώρες ήταν αίσθηση σαν φτερούγισμα ανα 3-4 παλμούς ! πολύ τρομακτικό και κουραστικό ! η πίεση μου ήταν κανονική οσο την μετρούσα …Έχω αγχωθεί πολύ , πριν 3 μήνες είχα κάνει καρδιολογικό έλεγχο με καρδιογράφημα καο υπέρηχο και ήταν οκ. Τι να κάνω είναι επικίνδυνο ; σας ευχαριστώ.

4 specialists answered

  • Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος για τη διαπίστωση του ειδουςτης αρρυθμιαςκαι της πιθανότητας αγωγής.

    Σταμέλος Νικόλαος (Deactivated account)

    Cardiologist

    Gerakas

  • Καλημέρα σας! Η σωστή αντιμετώπιση της αρρυθμίας οφείλεται στην ολοκληρωμένη διερεύνηση με σκοπό την αιτιολογία της εκτακτοσυστολικής αρρυθμίας. Συμπεριλαμβάνει πλήρη καρδιολογικό έλεγχο, με υπέρηχο καρδιάς, καρδιογράφημα, πλήρες ιστορικό, εργαστηριακό έλεγχο για έλεγχο αναιμίας, διαταραχών θυρεοειδούς, λοίμωξης καθώς και 24ωρη καταγραφή καρδιακού ρυθμού (holter) για υπολογισμό της συχνότητας και της μορφολογίας των έκτακτων συστολών.
    Είναι κατανοητό ότι το αίσθημα παλμών είναι αρκετές φορές ενοχλητικό και χρειάζεται η άμεση διάγνωση και αντιμετώπισή του.

    Βούλτσος Πέτρος

    Cardiologist

    Nea Kallikratia

  • ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΧΟΛΤΕΡ ΡΥΘΜΟΥ.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Αν το επεισόδιο ήταν μεμονωμένο δεν κάνεις τίποτα άλλο πέρα από να απέχεις από καφέ,αλκοόλ να κοιμάσαι επαρκώς και να αποφεύγεις στρεσογονες καταστάσεις.Αν τα επεισόδια είναι πιο συχνά πρέπει να κάνεις εξεταση Ηolter και έπειτα ανάλογα με το αποτέλεσμα θα σου πει ο ιατρός σου τι πρέπει να κανεις

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos