• Tracheitis
  • Submitted on 17/07/2023

Πριν ένα χρόνο βρέθηκε σε κολπικό υγρό e koli. Πήρα μια αντιβίωση έκανα επαναληπτική εξεταση και το είχα ξανά. Μου είπε η μικροβιολογος να μη πάρω αντιβίωση αν δεν έχω πολύ έντονα συμπτωματα και έτσι και έκανα γιατί όντως δεν ήταν πολύ έντονα. Φέτος βρέθηκε στα ούρα κλεψιελα πνευμονια όχι ανεπτυγμένη όμως και δεν μου έδωσαν αντιβίωση. Επίσης βρέθηκε στο τεστ παπ τραχιλιτιδα και στο κόλπο e Koli. H γυναικολογος μου έδωσε για μια εβδομάδα υποθετα αντιβίωση yenlip. Απ ότι κατάλαβα δεν ήξερε καν τι μικρόβιο έχω στο κόλπο και την αντιβίωση μου την έδωσε πριν μαθει οτι εχω το κολι. Τελείωσα την αντιβίωση στις 10 του μηνός. Τώρα υποτίθεται περιμένω να αδιαθετησω το οποίο δεν είναι σίγουρο γιατί δεν έχω ποτέ σταθερή περίοδο. Έχω πόνους χαμηλα στη κοιλια και στη μέση και μερικές φορές κάποιες ενοχλήσεις στο κόλπο τα οποια ομως γενικα τα εχω οχι μονο τωρα. Φοβαμαι μηπως εχω πυελικη φλεγμονη. Ρωτησα τη γιατρο και μου ειπε οτι δεν το εχω και οτι ειναι εντερικο. Είπα στη γιατρό να κανω εξεταση από το υγρό κολπου να δούμε τι γίνεται με το κολι και μου εγραψε να κανω ενω μου ειπε για τεστ παπ δεν χρειαζεται τωρα. Έχω κάποιες ερωτήσεις να σας κανω γιατί πραγματικά δεν βγάζω άκρη. •Πόσο καιρό μετά το τέλος της θεραπείας με το υπόθετο μπορώ να πάρω ξανά δειγμα από το κόλπο για επανελεγχο; •Πόσο καιρό μετά πρέπει να κάνω ξανά εξεραση τεστ παπ να δω αν εφυγε η τραχιλιτιδα; •Όταν έβαλα το υπόθετο της περισσότερες μέρες έτρεξε αρκετή ποσότητα και χρειαζόταν να πάω και τουαλέτα οπότε δεν ξέρω καν αν έκανε δουλειά. Πως θα ξέρω αν έκανε δουλειά; • Το e koli που λογικά το έχω από πέρυσι και βρέθηκε και φέτος στο κόλπο μπορεί να έκανε τη τραχιλιτιδα όπως επίσης και το ότι δεν έχω καθόλου σταθερή περίοδο; •Πως θα ξέρω αν έχω πυελικη φλεγμονη;

2 specialists answered

  • Η διάγνωση της πυελικής φλεγμονής μπαίνει κατά την κλινική εξέταση. Νέες εξετάσεις 14 μερες τουλάχιστον μετά το τέλος της θεραπείας. Πιστεύω μια ολιστική προσέγγιση θα ταίριαζε περισσότερο στο πρόβλημα που περιγράφεις.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Αν είχες θα ανέβαζες πυρετό

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki