• STD
  • Submitted on 31/08/2023

Δεδομένου ότι οι επαφες μου ειναι οι εξης: ειχα ολοκληρωμενες επαφες με δυο ατομα (ο ενας ηταν η πρώτη μας φορα και ο δεύτερος ειχε κανει εξετάσεις πριν τις επαφες μας). Επισης εχω κανει στοματικό σε αλλα δύο αγορια χωρις ομως να τελειωσουν στο στόμα μου, καθώς πιστευα οτι έτσι δεν κολλας κατι και δεν ηξερα τις επαφες που ειχαν... Παρ ολα αυτα διαβασα διάφορα στο ίντερνετ και εχω αγχωθει.. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να εχω κολλησει καποιο σμν και αν ναι τι εξετάσεις πρεπει να κανω. Δεν ειχα ποτε καποιο συμπτωμα και εχω κανει πρόσφατα τεστ παπ και ενδοκολπικο υπέρηχο και ολα ηταν μια χαρα. Ευχαριστώ πολύ.

5 specialists answered

  • Πιθανότατα δεν έχετε κάτι,θα μπορούσατε να κάνετε καλιεργιες τραχηλικού για χλαμύδια ουρεοπλασμα μυκοπλασμα κλπ.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Εννοείται ότι μεταδίδονται τα ΣΜΝ...κ με 1 φορά κ με στοματικο

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Καλησπέρα. Μπορείτε να ζητήσετε από τον/την Γυναικολόγο σας έλεγχο για ΣΜΝ θα σας κατατοπίσει πλήρως.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Thessaloniki

  • Να κάνετε καλλιέργεια κολπικού υγρου

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Αν έχετε εκτεθεί σε μια 'ύποπτη' επαφή για Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα (ΣΜΝ), είναι σημαντικό να εξεταστείτε ασχέτως αν έχετε ή όχι κάποιο σύμπτωμα. Ωστόσο, οι περίοδοι επώασης των διάφορων ΣΜΝ μπορεί να επηρεάσουν την ακρίβεια των τεστ και γι' αυτό δεν υπάρχει ακριβής χρόνος που κάποιος θα μπορούσε να καλύψει όλα τα ΣΜΝ με μια εξέταση.
    Για παράδειγμα τα Χλαμύδια και η Γονόρροια μπορούν να ανιχνευθούν μετά από 1- 2 εβδομάδες από την έκθεση, η Σύφιλη μετά από 1-3 εβδομάδες, ο HIV 6 εβδ. - 3 μήνες μετά (ανάλογα με τον τύπο του τεστ) και οι Ηπατίτιδες B και C 6-12 εβδομάδες μετά την έκθεση. Το τεστ Παπ που κάν
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou