• Braces
  • Submitted on 13/12/2023

Τα σιδερακια γρατσουνανε την γλώσσα τις πρώτες μερες που τα έχω συνηθίζεται αυτό??

14 specialists answered

  • Συνήθως μετά από 3-4 μέρες παιρνάνε όλες οι αρχικές ενοχλήσεις!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Λογικά θα το συνηθίσετε πολύ γρήγορα. Αν όχι καλό είναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Εξαρτάται απο την προσαρμοστικότητα σας .. μήπως προεξέχει κάποιο συρματακινα δει ο ορθοδοντικός

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δεν ειναι η ειδικότητα μου. Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον ορθοδοντικό που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Καλησπέρα σας. Ναι φυσικά κ συνηθίζουν κ η γλώσσα κ τα υπόλοιπα μαλακά μόρια (χείλη -μαγουλα) απλά χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Συνηθιζεται,ωστοσο υπαρχει λυση.Ορθοδοντικο μαλακο κερι το οποιο ζητατε απο τον ορθοδοντικο σας

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Γενικά, ναι. Μια γενική δυσφορία είναι αναμενόμενη. Αν υπάρχει συγκεκριμένο σημείο που ενοχλεί μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια. Χρήσιμο είναι και το ορθοδοντικό κερί.

  • Ίσως να υπάρχει κάποιο συρματάκι που να γρατσουνάει. Αν συνεχίσει επράστε από τον ορθοδοντικό σας για διόρθωση.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΤΕ.ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Φυσικα,κοιταξτε μονο με τον γιατρο σας μην σας κοβουν καπου και δημιουργειται πληγη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Συνήθως μετά απο μερικές μερες ναι συνηθίζεται
    Παρόλα αυτά δείξτε τι σας ενοχλεί στον ορθοδοντικο σας μήπως και εκείνος
    μπορεί να σας βοηθησει

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Συνηθίζεται συνήθως. Αλλά δίνουν κ κάποιο κερακι που κάπως βοηθάει

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας,μπορείτε να βάλετε ειδικό κερί που υπάρχει γι'αυτο το λόγο.Ρωτηστε τον γιατρό σας.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Κανονικά δεν θα πρέπει έχετε ενόχληση στην γλώσσα.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou