• Braces
  • Submitted on 11/01/2024

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΦΟΡΟΥΣΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣΕΛΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 19 ΠΕΡΙΠΟΥ . ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 29 ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ 43 ΔΟΝΤΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ . ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ;

16 specialists answered

  • Τα δόντια με το πέρας του χρόνου έχουν πάντα την τάση να στραβώνουν. Η μόνη λύση να αποφευχθεί αυτό είναι η εφόρου ζωής συγκράτηση

    Kehagia Argyro

    Orthodontist

    Nea Smirni

  • Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να αλλάξει θέση ένα δόντι!
    Αρχικά, είναι μία φυσιολογική εξέλιξη του οργανισμού!
    Από εκεί και πέρα, φρονιμήτες, αλλαγή σε κάποιο σφράγισμα, τραυματισμοί στο πρόσωπο κτλ είναι διάφορες άλλες αιτίες!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Τα δοντια εχουν την ταση να επανερχονται στην αρχικη τους θεση εστω και λιγο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Τα δόντια έχουν την τάση να μετατοπίζονται και να επανέρχονται στην προτερα κατάσταση. Ίσως να έπαιξε σημαντικό ρόλο και η ανατολή των φρονιμητων. Για τους παραπάνω λόγους συστήνεται μετά την ορθοδοντική θεραπεία η τοποθετηση μπάρας διατήρησης του ορθοδοντικού αποτελέσματος (η οποία μένει κολλημένη για
    πάντα) και επίσης δίνεται μασελακι στον ασθενή, σύμφωνα με τις οδηγίες του ορθοδοντικου.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα σας.Συνηθως συμβαίνει αυτό μετά από χρόνια αν δε σας έιχε βάλει το μόνιμο ειδικό σύρμα από πίσω στα πρόσθια δόντια. Αυτό μπορεί να γίνει και λόγω των φρονιμιτων.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλημέρα. Συνήθως η μετακίνηση των δοντιών οφείλεται σε έξεις ή σε παραλειτουργία ( τ΄ριψιμο- σφίξιμο δοντιών )

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας, εάν υπάρχει ακινητοποίηση για τη διατήρηση του αποτελέσματος(συρματάκι από τη μέσα πλευρά των δοντιών) μπορεί να οφείλεται σε αστοχία του και θα πρέπει άμεσα να δείτε τον ορθοδοντικό σας γιατί σοβαρές συνέπειες για το δόντι είναι πιθανές. Εάν δεν υπάρχει κάποια συσκευή για τη διατήρηση του αποτελέσματος αυτό οφείλεται είτε στην τάση των δοντιών για διάφορους λόγους να επιστρέψουν στην αρχική τους θέση είτε στην φυσιολογική εξέλιξη των οδοντικών φραγμών η οποία συνήθως χαρακτηρίζεται από σταδιακή απώλεια χώρου στην περιοχή των πρόσθιων δοντιών και η οποία έχει ως συνέπεια τις στροφές το δοντιών ώστε να μπορέσουν να χωρέσουν στο ... Read more

  • Πολλούς λογους. Ισως οφείλεται και στιυς φρονιμίτες

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλησπέρα σας. Αυτό οφείλεται είτε σε φρονημιτες που ανέτειλαν, είτε γενικότερα στην συνεισταμενη των δυνάμεων του στόματος, κ στην τάση επαναφοράς των δοντιών στην αρχική τους θέση. Για αυτό μετά την ορθοδοντική θεραπεία πρέπει πάντα να υπάρχει νάρθηκας σταθεροποίησης (μασελακι) ή μπάρα εσωτερική διατήρησης του αποτελέσματος. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣΙΣΩΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Εφοσον δεν υπαρχει καποια ναρθηκοποιηση εσωτερικα με καποιο σιδερακι και ρητινη,αυτο που περιγραφετε μπορει να συμβει,καθως τα δοντια μετα απο ορθοδοντικη θεραπεια εχουν την ταση να στραβωνουν,γι'αυτο και η ναρθηκοποιηση ή το μασελακι ενδεινυνται,ωστε να συγκρατουν τα δοντιακαι να διατηρειται το θεραπευτικο αποτελεσμα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Τα δόντια μετακινούνται στην διάρκεια της ζωής του ανθρώπου. Μια μικρή μετακίνηση είναι φυσιολογική.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Μια πιθανή αιτία είναι οι φρονιμητες

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί το ορθοδοντικό αποτέλεσμα να υποτροπιάσει. Αν αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια μορφή συγκράτησης (μόνιμο σύρμα ή μασελάκι) τότε υπάρχει πάντα η πιθανότητα υποτροπής. Τα θέση των δοντιών είναι δυναμική με αποτέλεσμα μικρο-μετακινήσεις να είναι φυσιολογικές καθόλη τη διάρκεια της ζωής. Καλό θα ήταν αν επισκεφτείτε έναν ορθοδοντικό για να σας εξετάσει και να συζητήσετε επιλογές διόρθωσης ή αποφυγής περαιτέρω υποτροπής.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Καλησπερα.Μπορει να οφειλεται σε δυναμεις συγγλησης η σε δοντια που σπρωχνουν οπως ειναι οι φρονιμιτες εαν δεν τους εχεται βγαλει.Μια εκτημηση απο ειδηκο θα ηταν καλη να γινει

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • θα πρεπει να επισκεφτειτε τον ορθοδοντικο σας

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes