• Braces
  • Submitted on 01/02/2024

Έχω βάλει σιδεράκια εδώ και 4 μήνες έχω κάνει εξαγωγή του πρώτου προγομφιου άνω γνάθου ο ορθοδοντικός έχει βάλει δυνάμεις για να κλείσει το κενό και τώρα που πήγα στο ραντεβού μου είπε πως δεν μετακινήθηκε καθόλου το πίσω δόντι και μ έβαλε πιο ισχυρές δυνάμεις μου είπε πως αυτό είναι πολύ περίεργο και το δόντι μπορεί να είναι αγκυλωμένο τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ;

8 specialists answered

  • Δυστυχώς είναι αδύνατον να απαντηθεί αυτό το ερώτημα χωρίς κλινική αξιολόγηση. Γενικά σας αναφέρω ότι ένα αγκυλωμένο δόντι δε μετακινείται και είναι απαραίτητο να διερευνηθούν εναλλακτικές θεραπείες. Παρακαλώ να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό σας.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Ανάλογα με το σχέδιο θεραπείας, ο γιατρός σας θα σας κατευθύνει σε μία λύση με το υπάρχον αγκυλωμένο δόντι ή και χωρίς αυτό!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Καλησπέρα σας. Με την άσκηση των κατάλληλων δυνάμεων θα υπάρξει η επιθυμητή μετακίνηση. Σε περίπτωση που το κενό δεν κλείσει πλήρως, υπάρχουν προσθετικές λύσεις για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΓΚΥΛΩΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ.ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΜΕ ΓΕΦΥΡΑ Η ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Ένα αγκυλωμένο δόντι δεν ανταποκρίνεται στις ορθοδοντικές δυνάμεις ενώ μπορεί να έχει επιπτώσεις και στην αύξηση της γνάθου ανάλογα την ηλικία. Η διάγνωσή του είναι δύσκολη και απογοητευτική, ενώ δεν μπορεί να προβλεφθεί εκ των προτέρων. Στην περίπτωση που συμβεί, απαιτείται επαναπροσδιορισμός στόχων της θεραπείας αναλόγως του περιστατικού.

  • Ενας ορθοδοντικος ειναι ο καταλληλοτερος να σας απαντησει σε αυτο το ερωτημα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Νομιζω πως ο ειδικος ορθοδοντικός θα σας συμβουλεψει πανω στο θεμα. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • CBCT ΣΤΗΝ ΥΠΟΠΤΗ ΠΕΡΙΟΧΉ

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia