• Dental filling
  • Submitted on 05/03/2024

Καλησπέρα σας ηθελα να σας ρωτησω για ενα περιστατικό που μου συνέβη σημερα. Κατα τη διαρκεια του βραδινου μου δαγκωσα εναν μικρο κομματι απο κοκκαλο και το κατω μεσαιο δοντι μου πονεσε αρκετα. Το κουνουσα και παρατηρησα οτι κουνιεται(ελαχιστα). Επειτα κοιταξα στο πισω μερος του δοντιου με καθρέφτη και παρατηρησα οτι υπαρχει μια ρωγμη στην πέτρα-πλακα που βρισκεται ανεμεσα στο ουλο και στο δοντι και την αφαίρεσα. Τι κανω;

7 specialists answered

  • Αναμονή κάποιες μέρες και θα σταθεροποιηθεί το δόντι Αν συνεχίσει να έχει κινητικότητα και οποιαδήποτε ενόχληση μετά από μια βδομάδα με 10 μέρες να Επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μια επισκεψη στον γιατρο σας να σας δει κλινικα και να σας βγαλει μια ακτινογραφια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν δημιουργήθηκε κάποιο τραύμα σύγκλεισης, με την παρεμβολή του "κοκκαλου" που δαγκωσατε. Χρειάζεται πρώτα ένας καθαρισμός για να απομακρυνθούν οι πέτρες περιμετρικά των δοντιών. Έπειτα γίνεται εκτίμηση της κινητικότητας του δοντιού, κ ίσως πιθανη ναρθηκοποιηση του, με τα διπλανά δόντια, για επαναφορά της σταθερότητας του. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Αν δεν υπάρχει κάποια ενόχληση, κάνετε λίγη υπομονή κάποιες μέρες και θα είναι όπως πριν. αν υπάρχει ρωγμή στην πέτρα σημαίνει ότι έχετε τόσο πέτρα που χρειάζεται καθαρισμός

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Θα πρέπει να γίνει ένας επισταμενος ακτινογραφικος και κλινικός έλεγχος μήπως έχετε καταγμα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Περιμένετε και βλέπετε.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσατε κάταγμα.Καλο θα ήταν να επισκεφθείτε συνάδελφο.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou