• Dental filling
  • Submitted on 26/02/2024

Καλησπέρα πριν από σχεδόν 2 μήνες έκανα σφραγίσμα ένα δόντι, με ταλαιπώρησε αρκετά καθώς είχα ευαισθησία για τουλάχιστον 20 μέρες η οδοντίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό επειδή ήταν πολύ κοντά στο νεύρο. Σήμερα σχεδόν 2 μήνες και μετά από δυο εβδομάδα με πολύ άγχος και ένταση (είχα παρατηρήσει πώς τις μέρες που αγχώνομαι περισσότερο με χτυπάει πόνος στο δόντι) ο Πόνος επανήλθε και στην προσπάθειά μου για τον καθημερινό καθαρισμό το δόντι μάτωσε και τώρα με ενοχλεί περισσότερο σαν να έχει μείνει κάτι ανάμεσα και πρέπει να βγει. Πρέπει να το απονεύρωσω; Μασάω κανονικά χωρίς να με πονάει απλά με χτυπάει σα "ρεύμα" κυρίως όταν μιλάω...

11 specialists answered

  • Ίσως χρειάζεται απονεύρωση το δόντι

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μηπως ο πονος προκειπτει απο τοπικη ουλιτιδα ? Χρειαζεται εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλησπέρα σας. Αν δε σας πονάει το δόντι από μόνο του δεν χρειάζεται απονεύρωση. Αφήστε το να δούμε πως θα εξελιχθεί.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Αν σας ενοχλει τοσο πολυ,θα σας προτεινα να το απονευρωσετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μπορεί και να χρειάζεται. Πρέπει να το δει γιατρός.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Είναι λίγο περίεργα τα συμπτώματα που μου περιγράφετε. Αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται απονεύρωση. Πρέπει να ξαναδείτε το σφράγισμα με την οδοντίατρο σας

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλό θα είναι να ανοιχτεί το δόντι και να κάνετε απονευρωση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Όταν υπάρχουν αυτόματες ενοχλήσεις, δηλαδή χωρίς να μασάμε ή να ερεθίζουμε το δόντι, τότε υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί ενδοδοντικη θεραπεία (απονεύρωση). Αυτό μπορεί συμβεί κ αρκετό καιρό μετά από ένα βαθύ σφράγισμα, κ χωρίς να έχει άλλες ενοχλήσεις (όπως στην μάσηση). Αυτό μπορεί να ελεγχθεί με ακτινογραφία αλλά κ τέστ ζωτηκοτητας/ανταπόκρισης του δοντιού που επιβεβαιώνουν ή όχι την ανάγκη για ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • το οτι ματωσε ειναι απο ουλο. μπορει να εχει ουλιτιδα / για τον πονο δοκιμαστε 2-3 μερεσ καποιο παυσιπονο και να δειτε τον οδοντιατρο

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΤΙ ΝΟΓΡΑΦΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Πρέπει να το απονευρωσετε εάν δεν αντέχετε τις ενοχλήσεις. Να είστε καλά

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada