• Sexual Disorders
  • Submitted on 22/12/2023

Καλησπέρα σας. Έχω καθυστερημένη εκσπερμάτιση. Όταν είμαι πολύ ερεθισμένος το όργανο γίνεται σκληρό και άκαμπτο. Είναι δύσκολη η συνουσία. Λόγω και μεγέθους υπάρχει πρόβλημα. Αρκετές φορές έρχομαι σε δύσκολη θέση. Ειδικά σε δημόσιους χώρους, στην δουλειά μου κλπ. Τι θα μπορούσα να κάνω? Σας ευχαριστώ.

9 specialists answered

  • Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσετε ότι τα σεξουαλικά ζητήματα μπορεί να είναι ευαίσθητα και σημαντικά για την συνολική ψυχοσωματική υγεία. Εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τη στύση ή την εκσπερμάτιση, η συμβουλή ενός ειδικού είναι ουσιώδης. Ορισμένες πιθανές αιτίες για την καθυστερημένη εκσπερμάτιση και τις σεξουαλικές δυσκολίες περιλαμβάνουν:

    Ψυχολογικά προβλήματα: Η άγχος, η κατάθλιψη και άλλες ψυχολογικές καταστάσεις μπορεί να επηρεάσουν τη σεξουαλική απόδοση.

    Φυσιολογικά προβλήματα: Συγκεκριμένα προβλήματα όπως προστατική υπερτροφία ή αρτηριακή υπέρταση μπορεί να επηρεάσουν τη στύση.

    Συγκεκριμένες συνήθειες: Κα
    ... Read more

    Therapyway -Aggelis Nikolaos

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Piraeus

  • Απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας που εξειδικεύεται σε ζητήματα σεξουαλικότητας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Αυτό που αναφέρετε ίσως να οφείλετε στην ανεσταλμένη εκσπερμάτιση, η οποία είναι μία σεξουαλική δυσλειτουργία όπου ο άνδρας αντιμετωπίζει δυσκολία στην εκσπερμάτιση ή αδυναμία να εκσπερματίσει εντελώς κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Οι αιτίες για την ανεσταλμένη εκσπερμάτιση μπορούν να είναι ποικίλες, αλλά συχνά συνδέονται με την ψυχολογία του άνδρα, όπως το άγχος, το άγχος επίδοσης, ή τις διαταραχές διάθεσης.
    Επειδή είμαι και ψυχοσεξολόγος και έχω ειδικευθεί στις σεξουαλικές δυσλειτουργίες, εάν επιθυμείτε επικοινωνήστε μαζί μου ώστε να συζητήσουμε τρόπους αντιμετώπισης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα. Η κατάσταση σας θα πρέπει να ελεγχθεί καθώς θα πρέπει να αξιολογηθούν τα αίτια της πρόωρης εκσπερμάτισης (ψυχολογικά ή άλλης αιτιολογίας) ώστε να σας χορηγηθεί η κατάλληλη θεραπεία είτε με ασκήσεις είτε και με φαρμακευτική αγωγή. Τα υπόλοιπα που λέτε επίσης χρειάζεται να αξιολογηθούν ώστε να γίνει κατανοητό τι εννοείτε.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Γεια σας! Αφού αποκλείσετε οποιοδήποτε παθολογικό ζήτημα, πολλές φορές ο νους είναι αυτός που εμποδίζει τα συναισθήματα και το σώμα να αφεθούν σε αυτήν την πράξη, η οποία είναι φυσιολογική, όμορφη και ιερή. Επίσης οι κοινωνικές συζητήσεις γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα, έχουν γίνει αφόρητα κουραστικές και αναλυτικές. Το ανθρώπινο σώμα και ο νους δεν είναι ένα άψυχο εκτελεστικό εργαλείο, ούτε ζει στο Hollywood για να στήσει τελειοποιημένες σκηνές. Ακόμη η συνουσία μπορεί να αποβεί δύσκολη, καθότι ενδέχεται και το άτομο που συμμετέχει σε αυτή την ωραία πράξη μαζί σας, να στοχεύει στο τελείωμα-αποτέλεσμα της πράξης και όχι στην απόλαυση της δια... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Αυτό μπορεί να είναι ένας πολύ ευαίσθητος τομέας και κατανοώ πόσο δυσάρεστο μπορεί να είναι για εσάς. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν ιατρό ή ειδικό στην ουρολογία ή τη σεξολογία. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να παρέχουν συμβουλές και να προτείνουν διάφορες λύσεις, συμπεριλαμβανομένης της θεραπείας ή της συμβουλευτικής για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που περιγράφετε.

    Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια. Οι ειδικοί έχουν εμπειρία και εκπαίδευση για να βοηθήσουν σε αυτόν τον τομέα και να προσφέρουν λύσεις που μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής και την ψυχολογική ευημερία σας.

    de la Guia Ana

    Clinical Psychologist - Psychotherapist

    Kypseli

  • Αν εχετε αγχος, καλυτερα να το συζητησετε με ψυχοθεραπευτη

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Χρειάζεστε σεξολόγο γιατρό αυτός θα σας καθοδηγήσει, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Επισκεφτείτε ειδιλό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με αυτά που σας απασχολούν για το σεξ.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos