• Sexual Disorders
  • Submitted on 10/04/2024

καλησπερα σας!! ειμαι 20 χρονων και εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι δεν μπορω να ικανοποιησω σεξουαλικα τον συντροφο μου... κατα την σεξουαλικη πραξη μαζι του μετα απο 5-10 λεπτα δεν θελω αλλο και δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.. ενω πριν αυτον ειχα πιο πολυ επιθυμια για περισσοτερο σεξ..

8 specialists answered

  • Το σεξ είμαστε δύο συνήθως κάτι κάνει λάθος και ο σύντροφος μάλλον, συζητήστε το, τι σου αρέσει να κάνει τι θέλεις να γίνεται αλλιώς εκτός αν έχει τελειώσει όλο αυτό για σένα και δεν θέλεις να είσαι πια με αυτό το σύντροφο ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η σεξουαλική διάθεση μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο και να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τη σεξουαλική λειτουργία και την ικανοποίηση. Μπορείτε να αναζητήσετε ενδεχομένως βοήθεια από επαγγελματίες ψυχικής υγείας αν νιώθετε ότι οι προβληματισμοί σας επηρεάζουν σοβαρά τη σχέση σας. Επίσης, να θυμάστε ότι η σεξουαλική διάθεση μπορεί να ποικίλει με τον χρόνο και δεν είναι πάντα σταθερή.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα σας. Κάτι φαίνεται να συμβαίνε διαφορετικά για εσάς κατά τη σεξουαλική σας συνεύρεση με τον τωρινό σύντροφό σας, κάτι μέσα σας φαίνεται να μην αντέχει τόσο όσο παλιότερα, και δεν ξέρετε πώς να το αντιμετωπίσετε. Δυστυχώς με τα λίγα δεδομένα που έχω για εσάς στη διάθεσή μου, δεν είμαι σε θέση να δώσω κάποια κατατοπιστική απάντηση. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω τυχόν σκέψεις ή συναισθήματα που μπορεί να υπάρχουν και να σας αποτρέπουν από το να απολαμβάνετε τη σεξουαλική πράξη. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα,
    Η σεξουαλική ευχαρίστηση και η ικανοποίηση είναι σημαντικές πτυχές της ανθρώπινης εμπειρίας και των ερωτικών σχέσεων. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν περίοδοι όπου ένα άτομο μπορεί να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην επίτευξη ή διατήρηση της σεξουαλικής επιθυμίας ή ικανοποίησης.
    Αρκετοί ψυχολογικοί παράγοντες μπορεί να παίζουν ρόλο στην σεξουαλική επιθυμία. Άγχος, κατάθλιψη, χαμηλή αυτοεκτίμηση, αλλά και η ποιότητα της σχέσης με τον σύντροφο, είναι όλα στοιχεία που μπορεί να επηρεάζουν την σεξουαλική επιθυμία και ικανοποίηση. Είναι σημαντικό να αξιολογήσετε αυτούς τους παράγοντες και να διαπιστώσετε αν και πώς συμβάλλουν στην τωρ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Αυτό που περιγράφετε μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της φυσιολογικής μεταβολής της σεξουαλικής επιθυμίας με την πάροδο του χρόνου και των σχέσεων. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για να κατανοήσετε αμφότεροι ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα και να αναζητήσετε λύσεις μαζί. Επιπλέον, οι ψυχολογικοί παράγοντες όπως ο στρες, η έλλειψη ύπνου ή η κούραση μπορεί να επηρεάσουν τη σεξουαλική απόδοση. Συζήτησέ το με τον σύντροφό σας και ενδεχομένως να εξετάσετε τη δυνατότητα επίσκεψης σε σεξολόγο ή θεραπευτή.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα. Λείπουν αρκετές πληροφορίες που θα βοηθούσαν σε μια πιο σαφή απάντηση. Θα μπορούσε η μειωμένη επιθυμία να σχετίζεται με άγχος ή ακόμα και με κάποια διαταραχή των ορμονών σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Θα πρέπει να συζητήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας για σεξουαλικές διαταραχές μήπως κάτι σας ενοχλεί κατά την διάρκεια της σεξουαλικής πράξης ή μήπως θα περιμένατε αν γίνει κάτι, από τον σύντροφό σας για να φτάσετε την κορύφωση, που δεν γίνεται.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα σας,

    Φαντάζομαι πως μπορεί να νιώθετε πολύ άσχημα που δε μπορείτε να ικανοποιήσετε σεξουαλικά τον σύντροφό σας. Δοκιμάσατε να το συζητήσετε μαζί του; Ίσως και αυτός βλέπει κάποια αλλαγή στον ίδιο ή μεταξύ σας και μπορεί αυτό να βοηθήσει τη σχέση σας (εάν το θέλετε και νιώθετε άνετα με μία τέτοια συζήτηση βέβαια).
    Γράψατε πως παρατηρείτε αλλαγή στην επιθυμία σας για σεξ με τον σύντροφό σας, σε σύγκριση με προηγούμενες εμπειρίες. Πολλές φορές, η χημεία και η δυναμική σε κάθε σχέση είναι διαφορετική από άνθρωπο με άνθρωπο, δεν είναι περίεργο να ισχύει το ίδιο και για το σεξ μαζί του. Μία άλλη πιθανότητα είναι πως αυτό που
    ... Read more

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Larissa