• Uric Acid
  • Submitted on 04/08/2023

Καλησπέρα σας Έχω σκλήρυνση κατά πλάκας κ παίρνω κάθε μήνα ενδοφλέβια tysabri στο Αιγινητειο νοσοκομείο γι'αυτό το λόγο κάνω κάθε μήνα εξετάσεις αίματος. Όλοι οι υπόλοιποι ασθενείς δεν έχουν ανεβασμένο ουρικό οξύ άρα δεν φταίει το φάρμακο κ η νευρολόγος μου λέει να επισκεφτώ παθολόγο. Πάνω από 1 χρόνο το ουρικό οξύ κυμαίνεται κάθε μήνα από 7.3 στην καλύτερη περίπτωση έως 9.2. αλκοόλ κ μπύρα δεν καταναλωνω κ η διατροφή μου γενικά είναι καλή ,διαβάζω κ ενημερώνομαι για τις τροφές που επηρεάζουν το ουρικό οξύ και τις αποφεύγω γι'αυτό έφτασα σε σημείο να ψάχνω απαντήσεις από ειδικούς γτ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω .γυμνάζομαι 3 με 4 φορές τη βδομάδα κ προσέχω τη διατροφή μου,δεν τρώω αλάτι ,ζάχαρη ,γλουτένη, γαλακτοκομικά, τηγανητά και πίνω πολύ νερό καθημερινά. Ιστορικό στην οικογένεια δεν υπάρχει ούτε παίρνω άλλα φάρμακα. Πρωτεινη πιστεύω λαμβάνω κανονικές ποσότητες,δεν τρώω κρέας πάνω από 1 φορά τη βδομάδα συνήθως ούτε λαμβάνω οποιοδήποτε σκεύασμα πρωτεινης. Τρώω 1 φορα ψάρι, 1 κρέας κ όλες τις υπόλοιπες όσπρια και λαδερα. Υπάρχει κάποιο ένζυμο που ίσως μπορεί να έχω έλλειψη?Ευχαριστώ

2 specialists answered

  • ΤΟ ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΖΩΙΚΩΝ ΠΡΩΤΕΙΝΩΝ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΕΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΦΡΟΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΤΑΙ ΕΑΝ Η ΝΕΦΡΙΚΗ ΣΑΣ ΛΕΙΓΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.

    Papadogiannakis Apostolos

    Nephrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας έψαξα αρκετά για την περίπτωση σας θα σας γράφω εδώ κάποιες εξετάσεις που μπορείτε να κάνετε όμως κάποιες άλλες πρέπει να σας δει Νεφρολογος για να σας εξηγήσει και να το ψάξετε περισσότερο. Από εδώ δυσκολεύουν δεν γίνεται σωστή ιατρικη διερεύνηση και φυσικά λύση του προβλήματος σας.
    Αρχικά να κάνετε έλεγχο νεφρικής λειτουργίας (ουρια, κρεατινινη,ουρικο,αίματος),Συλλογή ούρων 24ωρο για κάθαρση κρεατινινη και κάθαρση ουρικου.
    Έλεγχο θυρεοειδους (FT3,FT4,TSH)
    CRP. Γενική ούρων. Μετά με τα αποτελέσματα παρακαλώ να τα δει συνάδελφος Νεφρολογος.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Nephrologist

    Cholargos