• Uric Acid
  • Submitted on 20/02/2024

Είμαι 22 ετών και το ουρικό οξύ βγήκε στις εξετάσεις 7.6 ( φυς.τιμες- 2.3-6.1) να ανησυχήσω;

4 specialists answered

  • Το ουρικό οξύ μπορεί να ανευρεθεί σε αυξημένα επίπεδα σε διάφορες παθολογικές καταστάσεις! Είναι χρήσιμο να επισκεφτείτε τον γιατρό σας για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της ύπαρξης κάποιας τέτοιας κατάστασης. Εφόσον ο γιατρός σας σας εξετάσει συνολικά και ελέγξει το ιστορικό σας και τη φαρμακευτική αγωγή που πιθανόν λαμβάνετε, θα σας καθοδηγήσει ως προς το τι πρέπει να αποφεύγετε στη διατροφή σας και το ποια είναι η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσετε για τη μείωση των επιπέδων του ουρικού οξέος.
    Μερικά μη φαρμακευτικά μέτρα που βοηθούν στη μείωση των επιπέδων του ουρικού οξέος είναι τα ακόλουθα: η ελάττωση της πρόσλη
    ... Read more

    Βαρέτα Γεωργία

    Nephrologist

    Thessaloniki

  • Όχι να μην ανησυχήσετε

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Internist

    Petralona

  • ΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΟΧΗΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΑΣ.

    Papadogiannakis Apostolos

    Nephrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, χρειάζεται να κάνετε οπωσδήποτε δίαιτα για ουρικο οξύ,αποφυγή Θαλασσινά, αρνί, εντόσθια, λουκάνικα, κυνήγι (κουνέλι)τηγανιτά, σοκολάτα, Αλκοόλ. Όσπρια με μέτρο. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε ένα Ιατρό,να σας παρακολουθεί γιατί θα χρειαστεί να επαναλάβετε τις εξετάσεις σε μερικούς μήνες. Αν δεν το αντιμετωπίσουμε και αυξηθεί και άλλο μπορεί να κάνετε κρίση ουρικής Αθριτιδας ή να κάνετε πέτρες στα νεφρά. Οπότε να έχετε καθοδήγηση. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Nephrologist

    Cholargos