• Gingivitis - periodontitis
  • Submitted on 15/04/2024

Καλησπέρα σας..είχα κάνει θεραπεια ουλιτιδας πριν 4 μηνες..τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρατηρώ ότι μόνο κατά τη χρηση νήματος βγαζω αρκετό αιμα στα δύο κάτω δοντια..επισκέφτηκα τη οδοντίατρο και μ είπε πως δεν υπάρχει κάποια φλεγμονη στα ουλα ..να μην ανησυχώ.. είχε βελτιωθεί και ξανά ματωνουν κάποιες φορές πολύ αλλά όχι όταν χρησιμοποιω οδοντοβουρτσα..μόνο στο νημα..υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος τραυματισμος και επειδή κάνω καθημερινά,νημα να μην έχει ψηθεί η πληγή?μήπως να σταματήσω το νημα στα δύο αυτά δοντια για να τους δώσω χρόνο μήπως ηρεμήσουν?το αίμα εμφανίζεται μόνο σε αυτά τα 2 δοντια..είναι τα 2 δοντια τα κεντρικά της κάτω γναθου...το μόνο που μου είπε είναι ότι υπάρχει μια πολύ μικρή χαλαρωση των ουλων κάτω αλλά,δεν είναι κάτι το ανησυχητικό..είμαι 35 χρονων

9 specialists answered

  • Το πιο πιθανό είναι να τα τραυματίζεται με τη χρήση του νήματος θέλει προσοχή όταν το περνάτε μία πολύ καλή λύση είναι αντί για νήμα να χτησιμοποιειτε μεσοδόντια βουρτσάκια τα οποία κάνουν ακόμη καλύτερο καθαριζμό από οτι το νήμα το νήμα είναι καλό να το χρησιμοποιείτε μόνο στα δόντια που είναι με αλληλοεπικάλυψη και λίγο στραβά

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η θεραπεία των ούλων θέλει πάντα τον χρόνο της*επίσης, είναι πιθανό να τραυματίζετε τα ούλα σας, με το νήμα.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Τιποτα το ανησυχητικο,μονο να κοιταξετε μην τυχον εχει μεινει καποιο υπολειμμα πετρας σε αυτα τα δυο δοντακια,το οποιο μπορει να ερεθιζει την περιοχη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν δεν τα τραυματίζετε με το νήμα υπάρχει φλεγμονή.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Αν προκειται για μια μικρη ποσοτητα αιματος μην ανησυχειτε.μπορει το ουλο σε εκεινο το σημειο να ειναι λιγο ερεθισμενο η να το εχετε τραυματισει κατα τη χρηση του νηματος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον η συνάδελφος δεν εντοπίζει κάποια φλεγμονή στην περιοχη, είναι πολύ πιθανό να χρησιμοποιείτε το νήμα με αρκετή δύναμη και να τραυματιζετε την περιοχή. Δεν θα συνιστούσα να σταματήσετε να καθαρίζετε διότι θα δημιουργηθεί φλεγμονή λόγω κακής στοματικής υγιεινής.

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Heraklion

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε μεσοδόντιο βουρτσάκι για να αποφύγετε τον πιθανό τραυμτισμό.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Το νήμα εάν δεν είναι κηρωμενο και το χρησιμοποιείτε με λάθος τρόπο καλό θα είναι να το σταματησετε

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Χρειαζεται εξεταση,παντως για να υπαρχει ακομα αιμα μαλλον υπαρχει και φλεγμονη...

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia