• Gingivitis - periodontitis
  • Submitted on 20/10/2023

Καλησπέρα σας ! Έχω ένα μικρό οίδημα στο ούλο μου το οποίο ίσως να είναι οστό. Έχει εξεταστεί από στοματολόγο και έκανα πανοραμική σε οδοντίατρο όμως δεν μπορούσαν να δούνε κάτι. Έχω συμπτώματα και σημεία της περιοδοντικής νόσου. Τι προτείνεται για να έχω μία καλή έκβαση της νόσου ;

12 specialists answered

  • Πιθανη περιοδοντικη φλεγμονη ,χρειαζεται εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Να επισκεφθειτε περιοδοντολογο που ειναι και ο ειδικος γιατρος για την θεραπεια της περιοδοντιτιδας

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Αν υπάρχει περιοδοντική νόσος καλό είναι να σας δει κάποιος περιοδοντολογος

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Πρώτα χρειαζόμαστε μια σωστή διάγνωση πριν από οτιδήποτε άλλο. Ένα εντοπισμένο τραυματικό οίδημα πχ σε ούλα δε σημαίνει συστηματική νοσο όπως ουλίτιδα ή περιοδοντίτιδα. Αν έχετε το άγχος το πιο λογικό είναι να απευθυνθείτε σε ένα περιοδοντολογο

  • Kαταρχην,δεν στεκει η εκφραση " Έχω ένα μικρό οίδημα στο ούλο μου το οποίο ίσως να είναι οστό".μαλλον κατι αλλο θελετε να πειτε κ δεν μπορειτε να το εκφρασετε.αν οντως εχετε διαγνωστει με περιοδοντιτιδα αρχικα πηγαινετε συντηρητικα κανοντας αποξεση ανα τεταρτημοριο με εργαλεια χειρος κ υπερηχους,μπορει να χρησιμοποιηθει κ laser για την εξαλειψη των θυλακων,οπως κ η χορηγηση αντιβιωσης τοπικα μεσα στον θυλακο.το πλανο θεραπειας ομως διαφερει απο περιπτωση σε περιπτωση κ αυτο εξαρταται απο τον εντοπισμο της περιοδοντιτιδας,δηλαδη σε ποιο σημειο της στοματικης κοιλοτητας συνανταται,οπως επισης κ απο την σοβαροτητα της.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Να απευθυνθείτε σε έναν περιοδοντολογο, προκειμένου να έχετε την κατάλληλη θεραπεία.Την καλημέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας! Γενικά οιδήματα στα ούλα μπορεί να είναι πολύπαραγοντικης αιτιολογίας. Παθολογικά ή κ μή, φλεγμονώδη ή κ μή φλεγμονώδη (π.χ. αντιδραστική υπερπλασία). Θα μπορούσε επίσης να οφείλεται κ σε κάποιο δόντι. Αν όλα τα παραπάνω εξετάστηκαν κ δεν ενοχοποιήθηκε κάτι από αυτά, τότε πιθανόν να είναι κ κάποια έπαρση οστού, περιβεβλημένη με τον μανδύα των ούλων. Αν είχαμε περισσοτερα στοιχεία (ακτινογραφικα κ κλινικά) θα μπορούσαμε θα σας βοηθήσουμε περισσότερο. Εφόσον όμως παρουσιάζετε σημεία περιοδοντικής νόσου, θα πρέπει να γίνει περιοδοντική θεραπεία. Σας ευχαριστούμε!

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπερα.Θα σας προτεινα να κανετε μια επισκεψη για ελεγχο σε εναν περιοδοντολογο μιας και αναφερατε οτι εχετε συμπτωματα περιοδοντικης νοσου.Με κλινικο ελεγχο θα σας καθοδηγησει οπως πρεπει .Καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Επίσκεψη σε ειδικό περιοδοντολογο.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Χρειάζεται να κάνετε μια ολοκληρωμένη θεραπεια περιοδοντιτιδας, και να κάνετε καθημερινά μια σωστή στοματική υγιεινή και συχνές επανεξετάζεις ώστε να εξαλειφθεί η φλεγμονή και να μη χάσετε άλλο οστική στήριξη

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας,αφού σας εξέτασαν σι συνάδελφοι και δεν είδαν κάτι μπορεί να είναι οστό.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko