• Gingivitis - periodontitis
  • Submitted on 24/01/2024

Η περιοδοντίτιδα μπορεί να επηρεάσει τις εξετάσεις αίματος?πχ.ηωσινοφυλλα,ουδετεροφυλακτλ?

7 specialists answered

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Σπάνια γενικά αλλά ενδεχομένως αν είναι σε οξεία φάση. Υπάρχει κάποια έρευνα στο ζήτημα που το στηρίζει αλλά θα πρέπει να αποκλειστούν πολλοί άλλοι λόγοι πριν από αυτόν συνήθως

  • Η περιοδοντίτιδα είναι μία λοίμωξη που προκαλεί πολλές φορές δυσανάλογα μεγάλη φλεγμονή. Ως τέτοια προφανώς και μπορεί να επηρεάσει Τους δείκτες αίματος και ίσως κάποιες φορές πρέπει και να τους επηρεάσει. Οι βαριές μορφές περιοδοντίτιδας είναι αυτές που συνήθως προκαλούν αλλοιώσεις στις φυσιολογικές τιμές του αίματος.
    Δυστυχώς αλλοιωμένες τιμές αργούν κάποιες φορές να συνδεθούν με περιοδοντικό πρόβλημα Και οδηγούν σε χαμένο χρόνο από τη θεραπεία.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Periodontist

    Platia Mavili

  • Βέβαια. (Ανάλογα με την μορφή σου.)Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Όχι. Εκτός αν έχει δημιουργηθεί κάποια τόσο έντονη φλεγμονή από την περιοδοντίτιδα.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Θα μπορουσε,ιδιως αν ειναι σε οξεια φαση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η περιοδοντιτιδα επηρεαζει τα κυτταρα αμυνας του αιματος.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada