• Οστεοαρθρίτιδα
  • Submitted on 29/08/2023

Καλησπέρα...έχω βγάλει στη μεσαία άρθρωση του αντίχειρα ένα οστεοφυτο...αυτό σημαίνει ότι σύντομα θα έχω επειδηνωση της οστεοαρθριτιδας και στις υπόλοιπες αρθρώσεις όπως γόνατο ισχυα και άλλα? Έχω 3 μήνες που έβγαλα το οστεοφυτο...είμαι 47 χρονών και σε προεμμηνοπσυση...

8 specialists answered

  • Πιθανή οστεοαρθρίτιδα πρέπει να γίνει ρευματολογικος έλεγχος

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina

  • Δεν πρέπει να είναι οστεόφυτο. Θέλω ακτινογραφία για να απαντήσω. Δεν πρέπει να ανησυχείτε για τις άλλες αρθρώσεις.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας. Πολύ πιθανών. Καλό είναι να γίνεται μιά αγωγή συντήρησης ώστε να μειώσουμε, κατά το δυνατών, την τάση για επιδείνωση της οστεοαρθρίτιδας.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Θα έλεγα όχι. Η οστεοαρθρίτιδα είναι εξαιρετικά συχνή στις αρθρώσεις του χεριού κ ιδιαίτερα σε άτομα που δουλεύουν με τα χέρια.
    Αυτό δεν ισοδυναμεί με ταχύτερη εξέλιξη της οστεοαρθρίτιδας ομως

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Είναι πιθανό το οστεόφυτο να είναι μέρος της γενικότερης οστεοαρθριτιδας που έχετε.Η οστεοαρθριτιδα ακολουθεί διαφορετική πορεία σε κάθε ασθενή αλλά και σε κάθε άρθρωση του ίδιου ασθενούς.Θέλετε συστηματική παρακολούθηση απο ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Το ότι η άρθρωση του αντίχειρα έχει κάποιες οστεοαρθριτικές αλλοιώσεις αυτό δεν σημαίνει ότι θα υπάρχουν και σε άλλες αθρώσεις όπως του γόνατος και του ισχίου.

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Δεν είναι απαραίτητο να το πάθετε και σε άλλες αρθρώσεις.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Neo Faliro