• Οστεοαρθρίτιδα
  • Submitted on 01/09/2023

καλησπέρα σας, παρακαλώ ήθελα να ρωτήσω το εξής: είμαι 43 ετών και τις τελευταίες μέρες έχω πόνους σε αρθρώσεις και στα οστά. γενικά από μικρή έχω θέματα με πόνους τέτοιους με τις αλλαγές του καιρού, υγρασίες κλπ, σε χέρια ή γόνατα, είχα κάνει πριν χρόνια τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά δεν είχε δείξει κάτι. η διαφορά με αυτό που μου συμβαίνει τώρα είναι ότι οι πόνοι είναι διάσπαρτοι και όχι μόνο στις αρθρώσεις αλλά σε όλο το σώμα (καρπός, ώμος, πλάτη, δάχτυλα κλπ), δεν είναι πολύ έντονοι αλλά είναι καθαρά αντιληπτοί και καθημερινοί το τελευταίο διβδλιναδι περίπου. πιστευτέ ότι θα πρέπει να ανησυχήσω? είναι ρευματικό το θέμα? και τι γιατρό θα ήταν καλό να επισκεφθώ αν επιμείνει? Ευχαριστώ

8 specialists answered

  • Επίσκεψη σε ρευματολογο και έλεγχος για φλεφμονωδη αρθρίτιδα

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να επισκεφτείτε ορθοπαιδικό και άν αυτός κρίνει ρευματολόγο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Να σας ελέγξει Ρευματολόγος. ΝΑ κάνετε έναν πλήρη αιματολογικό και κλινικό έλεγχο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Θέλει επανάληψη των εξετάσεων !

    Soukakos Mihail

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Chaidari

  • πρέπει να σας δει ρευματολογος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΣ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Το πιο σωστό είναι να δείτε ένα ρευματολογο. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη μπορεί πάντα να προσδιοριστεί με ακρίβεια κάποια ρευματολογικη πάθηση, αλλά είναι δουλειά του ρευματολογου να διερευνήσει αυτή την περίπτωση κ να σας παρακολουθεί ούτως ώστε αν προκύψει κάτι τέτοιο να λάβετε ειδική θεραπεία. Αν επισκεφτείτε ορθοπαιδικό ή παθολόγο το πιθανότερο είναι να σας προτείνει κάποια συμπτωματική θεραπεία για να λυσετε το πρόβλημα προσωρινά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας!Τα συμπτώματα που αναφέρετε χρήζουν περαιτέρω ρευματολογικης εκτίμησης!

    Fragkakis Spuros

    Rheumatologist

    Argyroupoli