• Teeth whitening
  • Submitted on 16/10/2023

Υπάρχει τρόπος να ανοίξει το χρωμα σε θήκη πορσελάνης χωρίς να αντικατασταθεί?

18 specialists answered

  • Θα πρέπει να βγει απο το στόμα να σταλεί στο εργαστήριο κ εκεί να γίνει η προσπάθεια αλλαγής του χρώματος η οποία είναι πολύ δυσκολότερη στο να γίνει το χρώμα πιο ανοιχτό παρά στο να γίνει πιο σκούρο .Υπάρχει κ ο κίνδυνος θραύσης .της πορσελάνης απο τα πολλά ψησίματα στον φούρνο κ ιδιαίτερα οταν εχει μείνει στομα πολύ χρόνο

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας! Εάν πρόκειται για θήκη εξ ολοκλήρου πορσελάνης δυστυχώς για να αλλάξει το χρώμα χρειάζεται αντικατάσταση. Εάν πρόκειται για θήκη μέταλλο -πορσελανης, υπάρχει μία διαδικασία που ονομάζεται "θήκη σε θήκη" που μπορεί να μας προσφέρει την επιθυμητή αλλαγή στο χρώμα που θέλουμε, αρκεί φυσικά να καλύπτονται κάποιοι παράμετροι όπως ο χώρος που απαιτείται. Σας ευχαριστούμε!

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Όχι δεν υπάρχει

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Σαφέστατα και όχι

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς όχι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Δυστυχώς όχι.

    Iliopoulos Nikitas

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Nea Ionia

  • Δυστυχώς ελάχιστες παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν. Συνηθέστερα μπορούμε πλέον να έχουμε μια αρκετά καλή συγκόλληση ρητίνης για κάλυψη μέρους που έχει φύγει η πορσελάνη και φαίνεται το μέταλλο. Θεωρητικά μπορούμε να βάλουμε ρητίνη έτσι σε μια προετοιμασμένη σωστά επιφάνεια της πορσελάνης και να παρέμβουμε και στο χρώμα αλλά το αποτέλεσμα θα είναι πολύ μέτριο και ενδεχομένως ασταθές σε διάρκεια ζωής σε σχέση με την αντικατάσταση που είναι προφανώς η ιδανική λύση

  • Όχι εάν έχει συγκολληθεί στο στόμα
    Εάν είναι σε φάση δοκιμής μπορεί να αφαιρεθεί η επιφανειακή στρώση πορσελάνης και να ξαναχτιστεί και να ψηθεί στους 960 βαθμούς C σε ειδικό φούρνο πορσελάνης στο οδοντοτεχνικό εργαστήριο με τη βελτιωμένη απόχρωση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Κανενας. Δυστυχώς. .

    Mouroutsos Asimakis

    Dentist

    Marousi

  • Όχι δεν γίνεται δυστυχώς.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Όχι χωρίς να αφαιρεθεί από το στόμα, που είναι απο πολύ δύσκολο έως αδύνατο.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς αυτό που ζητάτε, δεν γίνεται, πρέπει να αντικατασταθεί η θήκη.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα. Οποιαδήποτε τεχνίτη (προσθετική) οδοντιατρική εργασία γενικά δεν αλλάζει χρώμα. Αυτό ισχύει για σφραγίσματα, θήκες, γέφυρες, μασέλες κτλ. Εάν η εργασία είναι σε άριστη κατάσταση ίσως να μπορεί να αφαιρεθεί η εξωτερική στρώση και να αντικαταστηθεί με ρητίνη σε πιο ανοιχτό χρώμα. Αυτό γίνεται πιο εύκολα σε εργασίες από ρητίνη όπως όψεις ρητίνης ή σφραγίσματα. Σε θήκες από πορσελάνη όμως υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σπάσει η υπόλοιπη πορσελάνη και επίσης η πρόσθετη ρητίνη να μην κρατήσει για πολύ πάνω στην θήκη.

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Όχι, το χρώμα σε στεφάνη (θήκη) πορσελάνης, που είναι ήδη τοποθετημένη στο στόμα, δεν αλλάζει και αν επιθυμείτε αλλαγή χρώματος πρέπει να αντικατασταθεί η εργασία

    Megas Vasileios

    Dentist

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από την αλλαγή της

    Mpravaki THeodora

    Dentist

    Peristeri

  • Όχι το χρώμα στα κεραμικά δεν αλλάζει

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • δυστυχως οχι

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes