• Panic attacks
  • Submitted on 12/04/2024

Πάθε ο κρίσις πανικού και φοβάμαι πως θα πεθάνω γιατί είμαι μόνη στην εξοχή.

4 specialists answered

  • Γεια σας, αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό της κρίσης πανικού, η αίσθηση δηλαδή πως τελειώνει το οξυγόνο και οδηγείστε στον θάνατο. Παρολαυτα είναι απλώς μια λανθασμένη ενεργοποίηση του οργανισμού. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείτε να πέθανετε από αυτό αλλά μπορείτε σίγουρα να το διερευνήσετε ,ώστε να καταλάβετε από που δημιουργείται.Πιθανώς κάποιος ψυχολογικός παράγοντας να το ενεργοποιει και αν αντιμετωπιστεί αυτό να ελλατωθει και το συμπτωμα σας.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Κατανοώ πόσο δυσάρεστη και ανατριχιαστική μπορεί να είναι η εμπειρία της κρίσης πανικού, ιδίως όταν βρίσκεστε μόνη σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η κρίση πανικού δεν είναι κάτι που θα σας κάνει κακό ή θα σας οδηγήσει στο θάνατο. Παρόλο που οι συμπτώσεις μπορεί να είναι εξαιρετικά δυσάρεστες και ενοχλητικές, δεν απειλούν άμεσα τη ζωή σας. Είναι επίσης σημαντικό να εξετάσετε την επαγγελματική υποστήριξη από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κρίση πανικού και να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείριση του άγχους σας στο μέλλον.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Υπάρχει τρόπος να κάνετε online θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας και θα σας βοηθήσει να το ξεπεράσετε θεωρώ υπάρχουν τρόποι ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Η εμπειρία μιας κρίσης πανικού είναι εξαιρετικά αγχωτική και φοβερά ανησυχητική, ιδιαίτερα όταν βρίσκεστε μόνη σε ένα απομονωμένο περιβάλλον. Η σωματική αίσθηση του φόβου που συνοδεύει μια τέτοια κατάσταση είναι τρομακτική, αλλά είναι σημαντικό να θυμάστε ότι μια κρίση πανικού, παρόλο που μπορεί να φαίνεται απειλητική, δεν αποτελεί άμεση απειλή για τη ζωή σας.
    Είναι κρίσιμο να σκεφτείτε την επικοινωνία με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας προσφέρει περισσότερη βοήθεια και υποστήριξη. Η αναζήτηση βοήθειας είναι ένδειξη δύναμης και το πρώτο βήμα προς την βελτίωση της ψυχικής σας υγείας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli