• HPV warts
  • Submitted on 08/06/2023

θεραπευονται τα κονδυλωματα ναι η οχι?μια ειλικρινη επιτελους απαντηση.βαρεθηκα να πληρωνω και να ξαναεμφανιζονται.ημαρτον

5 specialists answered

  • Είναι ιός ..όποτε δεν φεύγει απο τον ανθρώπινο οραγανισμο όμως πρέπει να θεραπεύονται γιατί μεταδίδεται το νόσημα στους συντρόφους επίσης στις γυναίκες είναι επικίνδυνο για καρκίνο τραχήλου ..θεραπεύοντας τ μειώνεται το ιικο φορτίο για να μην εμφανίζονται πάλι να προσέχετε τις απροφύλακτες σεξουαλικές επαφές και την άμυνα σας .Πχ Διακοπή καπνίσματος

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Γεια σας, η θεραπεία των κονδυλωμάτων δεν είναι εύκολη. Συχνά επανεμφανίζονται αλλά σε βάθος χρόνου θεραπεύονται

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Τα κονδυλώματα μπορούν να θεραπευτούν αλλά αυτό μπορεί να πάρει κάποιο χρονικό διάστημα, αναλόγως της κατάστασης του ανοσοποιητικού και του στελέχους του ιού. Σε κάποια άτομα μπορούν να φύγουν μετά από μια με δύο συνεδρίες θεραπειών, είτε λέιζερ, είτε κρυοθεραπείας, αλλά σε άλλα, μπορεί να πάρει μήνες ή ακόμα και χρόνια μέχρι το ανσοοποιητικό τους να καταφέρει να θέσει υπό τον έλεγχο τους την λοίμωξη αυτή....αυτό που μπορεί να κάνει ο ασθενής, είναι να προσπαθήσει να ενισχύσει το ανοσοποιητικό του με υγιεινή διατροφή, με καλό ύπνο, με το να μην αγχώνεται, να μην καπνίζει...επίσης επηρεάζει αρνητικά αν έχει κανείς σάχαρο, χαμηλό σίδηρο ή παίρν... Read more

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Θεραπεύονται αλλά υποτροπιάζουν συχνά το πρώτο διάστημα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ οτι η υποτροπή των κονδυλωμάτων σας ανησυχεί και σας έχει κουράσει και αυτό πολλές φορές συμβαίνει γιατί η ενημέρωση των ασθενών είναι ελλιπής. Τα οξυτενή κονδυλώματα οφείλονται στον ιο HPV και είναι μια πολύ συχνή λοίμωξη των γυναικών στην αναπαραγωγική ηλικία. Όταν αφαιρούμε τα κονδυλώματα είτε με καυτηριασμό είτε με laser αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μειώσουμε το φορτίο του ιου για να διευκολύνουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα να καταστείλει περαιτέρω την λοίμωξη από τον HPV. Κατά συνέπεια μειώνουμε το έργο του ανοσοποιητικού μας συστήματος άρα αυξάνουμε τις πιθανότητες να είναι πιο αποτελεσματικό. Εαν αυ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou