• HPV warts
  • Submitted on 13/11/2023

Προ 2 ετών έκανα Lazer κονδυλωματων στην περιπρωκτικη περιοχή. Ο γυναικολόγος επιμένει ότι εξαφάνισε τον ιό με την επέμβαση, αλλά στον χρόνο επάνω αντιλήφθηκα ότι επανεμφανιστηκαν κάποια. Ο γιατρός δεν τα είδε, και τώρα 2 χρόνια μετά έκανα κρυοπηξια, συνεννόηση αφροδισιολογου και γυναικολόγου. Ο γυναικολόγος πάλι δυσκολεύτηκε να τα δει, του επιστήμη εγώ την προσοχή δείχνοντάς του το σημείο. Η σύντροφος ελέγχθηκε με ΠΑΠ και κολποσλοπηση όπου δεν βρέθηκαν σημάδια. Και οι 2 μας κάνουμε ΠΑΠ κθ χρόνο και είμαστε ζευγάρι 9 χρονια χωρίς άλλους συντρόφους, εξοσων γνωρίζω. Τι συμβαίνει άραγε και επανεμφανιζονται στην περιοχή του περίνεου σε μένα και τι προτείνετε και για τις 2 μας ως εύρεση του προβλήματος?

3 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Ο ιος HPV, δυστυχώς, δεν φεύγει ποτέ από το σώμα μας απλά τον καταστέλλει το ανοσοποιητικό μας σύστημα. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε εμείς όταν καυτηριάζουμε τα κονδυλώματα είναι να βοηθήσουμε το ανοσοποιητικό σας αφήνοντας του ουσιαστικά λιγότερο ιικο φορτίο για να 'αντιμετωπίσεί'. Ως εκ τούτου θα πρότεινα να ενισχύσετε το ανοσοποιητικό σας. Προφανώς θα πρέπει να έχουν αποκλειστεί άλλοι ιατρικοί παράγοντες που μπορεί να μην βοηθάνε όπως άλλα νοσήματα, κάπνισμα και αλκοόλ. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • ο ιος του HPV δεν εξαφανιζεται με οποιαδηποτε θεραπεια. Παραμενει στο σωμα, αλλα ο οργανισμος μας τον διατηρει σε καταστολη. Εαν για καποιους λογους η αμυνα του οργανισμου πεσει, τοτε ο ιος μπορει να ενεργοποιηθει εν νεου, προκαλωντας κονδυλωματα ή δυσπλαστικες αλλαγες που φαινονται στο τεστ παπ.
    Γενικα χρειαζεται ετησιος ελεγχος με τεστ παπ και επισκοπηση της περιοχης για κονδυλωματα. Τα κονδυλωματα καλο ειναι να αφαιρουνται απαξ και εντοπιστουν γιατι αυξανεται ο κινδυνος περαιτερω διασπορας τους.

    Ξυνός Απόστολος

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Δεν φταίτε εσείς που επανεμφανίζονται τα κονδυλώματα. Δυστυχώς ο ιός κάνει κύκλους και πολύ δύσκολα φεύγει από το σώμα μιας γυναίκας. Υπομονή και όσο γίνεται καλύτερη φυσική κατάσταση, χωρίς κάπνισμα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea