• HPV warts
  • Submitted on 17/04/2024

Καλησπέρα σας. Κατόπιν του ετήσιου τεστ Παπ μου, χωρίς καμία ένδειξη, διαγνώστηκα με HPV 16 και 58 και low grave αλλοιώσεις. Η γυναικολόγος μου μου έδωσε καθοδήγηση και μου είπε να μην ανησυχώ. Παρένθεση, έκανα και εξετάσεις εξετάσεις αίματος και ηταν πολυ καλές, και καρκινικοί δείκτες μέσα. Τι ρώτησα τι κάνουμε. Μου έδωσε φολικό οξυ, βιταμίνη Ε και colpofix 20 μέρες τον μήνα αρχικά. Μου είπε να ελλατωσω το κάπνισμα και επανέλεγχο σε 6 μήνες και επαφή με προφυλακτικό. Της είπα ότι θέλω έλεγχο νωρίτερα και της ζήτησα αν υπάρχει κάτι έξτρα με το οποίο θα μπορούσα να βοηθήσω. Μου είπε συμπλήρωμα viusid σε συνδυασμό με glizigen κολπικό και επανέλεγχο σε 4 μήνες. Κολποσκόπηση δεν μου είπε, ιντερνετικά την έμαθα. Τρεις ερωτήσεις έχω: 1) αν τα βήματα αυτά αρκούν και είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω 2) τι ευελπιστούμε να δούμε αν όλα πάνε καλά? Ο υψηλου κινδυνου να γίνει χαμηλού, να είναι μη ανιχνεύσιμος? Μπορούμε να γίνουμε εντελώς καλά? 3) ο σύντροφος μου κινδυνεύει από κάτι?

2 specialists answered

  • Θα πρέπει να συμπληρώσετε με κολποσκοπηση γιατί έχετε τον τύπο 16 και ανάλογα το αποτέλεσμα θα συνεχίσετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. 1) Όλες οι συστάσεις της γυναικολόγου σας είναι πολύ σωστές. Το μόνο που θα έκανα διαφορετικά θα ήταν η κολποσκόπηση για να επιβεβαιώσω οτι τα αποτελέσματα του Τεστ Παπ είναι τα ίδια με αυτά που βλέπω στην κολποσκόπηση. 2) Ο υψηλού κινδύνου δεν μπορεί να γίνει χαμηλός αλλά μπορεί να κατασταλεί η δραστηριότητα του. 3) Εαν δεν σας μετέδωσε ο ίδιος τους ιους που έχετε κινδυνεύει να μολυνθεί κ αυτός. Προφανώς στους άνδρες η πιθανότητα καρκινογένεσης είναι πολύ σπάνια όμως. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε οτι ο HPV είναι ο πιο συχνός σεξουαλικά μεταδιδόμενος ιος κ οτι ~90% των σεξουαλικά δραστήριων ατόμων έχουν έρθει σε επαφή με αυτόν... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou