• Vaginitis
  • Submitted on 09/11/2023

Είμαι εγκυος στον 5ο μηνα εκανα καλλιεργεια κολπικού υγρού και βρέθηκε το ecoli σε μεγάλη ανάπτυξη Γενικότερα ταλαιπωρούμε 2 χρόνια από κόλπιτιδες είτε το ecoli είτε από μυκητες Καμία αντιβίωση δεν με έκανε ποτέ καλά! Βρήκα τη. Θεραπεία μου και ένιωσα καλύτερα λαμβάνοντας προβιοτικα κόλπου και από το στόμα αλλά κυρίως από τον κόλπο Τώρα στην εγκυμοσύνη ο γιατρός μου είπε να μη μπλέξουμε και πάλι με αντιβίωση γιατί εξάλλου δεν με βοηθήσε ποτέ παρα μόνο να βάλω προβιοτικα και να πίνω από στόμα Απλά εγώ ανυσηχω για το μωράκι μου Έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να υπάρχουν μικρόβια στην εγκυμοσύνη Θα ήθελα σας παρακαλω τη γνώμη σας

2 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να λάβετε αντιβιοτική θεραπεία αφού κάποιες μελέτες έχουν δείξει οτι η κολπίτιδα απο E. coli στην κύηση μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει πάντα αλλά εαν έχετε κάποιο αντιβιόγραμμα που δείχνει την ευαισθησία του μικροβίου δεν βλέπω για πιο λόγο να μην το πάρετε. Επειδή όμως δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας αυτό θα έπρεπε, προφανώς, να συζητηθεί με τον θεράποντα ιατρό σας. Ελπίζω να σας φάνηκε χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Οι κολπίτιδες στην εγκυμοσύνη πρέπει να θεραπεύονται γιατί μπορεί να προκαλέσουν πρόωρο τοκετό και άλλες επιπλοκες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea