• Fracture
  • Submitted on 09/10/2023

Καλησπέρα σας τον τελευταίο καιρό νιώθω στο μπούτι πάνω πάνω ένα κάψιμο και ένα μουδιασμα που και που. Παρατήρησα ότι είναι μουδιασμένο όταν πέρναγα ένα παγωμένο μπουκάλι γύρω γύρω απ την περιοχή και το ένιωθα ενώ εκεί δεν ένιωθα τίποτα. Είναι σοβαρο; η παίζει ρόλο ότι έχω και γύψο 1 μισή μήνα στο άλλο πόδι ευχαριστώ πολύ

5 specialists answered

  • Θα μπορούσε να παίζει ρόλο.
    Αν ενοχλεί ή επιμένει, θα πρέπει να το δει κάποιος ειδικός.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ πιθανό αυτό που έχετε να είναι ισχιαλγία και η αιτία είναι κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου στη μέση σας. Πρέπει να σας δεί οπωσδήποτε Ορθοπαδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα,
    Από είναι πιθανόν να έχετε meralgia paresthaetica δηλαδή ένας μικρός αισθητικός κλάδος του μηριαίου νεύρου πιέζεται στο ύψος της λεκάνης και δίνει αυτά τα συμπτώματα.
    Καλό είναι αν συνεχιστούν τα συμπτώματα να σας εξετάσει ορθοπαιδικός και να σας προτείνει θεραπεία.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Psychiko

  • Ο γύψος στο αλλο πόδι δεν έχει σχέση.Μάλλον κάτι συμβαίνει με την μέση σας,ισως κάποιο νεύρο να πιέζεται απο την παθολογία της μέσης ή να πιέζεται κάποιο μικρό νεύρο στην έξοδό του απο την λεκάνη.Πρέπει να σας δει ορθοπαιδικός

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Η περιγραφή ταιριάζει με μια κατάσταση που λέγεται παραισθητικη μηραλγια, πάθηση που οφείλεται σε τοπική πίεση ενος νεύρου στη λεκάνη, με κυριότερες αιτίες τα σφιχτά παντελόνια κ την αύξηση του σωματικού βάρους

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos