• Fracture
  • Submitted on 14/09/2023

Καλησπέρα σας. Έπαθα πρόσφατα ένα κάταγμα στο πόδι, με αποτέλεσμα να πρέπει να μένω σπίτι 24/7. Αυτό με περιορίζει πάρα πολύ στην κίνησή μου, αλλά και στη διατροφή μου, καθώς μου είναι αρκετά δύσκολο να μαγειρεύω με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να παραγγέλνω απ' έξω. Ήθελα, ωστόσο, να ρωτήσω κάποια πράγματα. Πρώτο και βασικότερο, ποιες τροφές βοηθούν τα κόκαλα να συνέλθουν γρηγορότερα; Και δεύτερον, τι εναλλακτικές μου προτείνετε για φαγητά απ' έξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

13 specialists answered

  • θα πρέπει από την διατροφή να παίρνουμε όλα τα θρεπτικά συστατικά και να προτιμάμε κατά βάση ψητά χωρίς να παραλείπουμε τις απαραίτητες φυτικές ίνες

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Καλησπέρα σας και περαστικά σας!
    Οι τροφές που βοηθούν τα οστά πέρα από τα γαλακτοκομικά ειναι το ψάρι πχ σαρδέλες σολομός, οι ξηροί καρποί τα αυγά το σπανάκι το ταχίνι. Θα μπορούσατε σε μαγαζιά με μαγειρευτά να παραγγείλετε ένα σπανακορυζο, σε ψητοπωλεία ψάρι οποίο σας αρεσει με μια σαλάτα από ψητά βραστά λαχανικά ή φρέσκα. Θα μπορούσατε από σουβλατζίδικα ή ψητοπωλεία με κρέατα να πάρετε κάποιο κοτόπουλο ακόμη και απο καφετέριες κάποιο brunch με αυγό και να το καταναλώσετε σαν μεσημεριανό.

    Βερυκοκάκη Έλενα

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα και περαστικά. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την υγεία των οστών. Σχετικά με την ταχύτερη ίαση, η βιταμίνη D και το ασβέστιο μπορούν να βελτιώσουν τη διαδικασία ανάρρωσης από κάταγμα. Επιπρόσθετα η πρωτεΐνη παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάρρωση από κατάγματα, οπότε είναι σημαντικό να εξασφαλίσετε την επαρκή πρόσληψή της. Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης η παραγγελία φαγητού δεν περιλαμβάνει μόνο ψητοπωλεία και εστιατόρια. Θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε ηλεκτρονικά με ένα supermarket έτσι ώστε να προμηθευτείτε φρέσκα φρούτα και λαχανικά, γαλακτοκομικά προϊόντα και άπαχες πηγές πρωτεΐνης. Σε γενικές γραμμές και λόγω της μηδα... Read more

    Stefanidou Ilektra

    Dietitian - Nutritionist

    Cholargos

  • γενικά τροφές που είναι πλουσιες σε πρωτείνη και λευκοματίνη βοηθούν όπως το κρέας και τα ζωικά παράγωγα. Τροφές πλούσιες σε ασβέστιο όπως γαλακτοκομικά, όσπρια και καρποι και ταχίνι. Και ιδανικά να καταναλώνετε και μοσχάρι και ζωμό κρέατος καθώς είναι εξαιρετικό σε πηγή κολλαγόνου.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Τα γαλακτοκομικά εννοείται ότι βοηθούν τα οστά μας, καλό θα ήταν να εντάξετε στην καθημερινότητά σας τουλάχιστον 2 μερίδες. Από την άλλη μεριά εφόσον το delivery είναι μονόδρομος, καλό θα ήταν να επιλέγετε ψητό κρέας, κυρίως ψάρι και κοτόπουλο. Τα μαγειρευτά πχ φασολάκια, μπριάμ κλπ είναι μαγειρεμένα με πολύ λάδι και έχουν πολλές θερμίδες. Τώρα που η κίνηση είναι περιορισμένη, οι θερμίδες που ξοδεύετε μέσα στην ημέρα είναι λιγότερες! Από εκεί και πέρα εάν χρειάζεστε περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιο διατροφολόγο. Πλέον όλοι οι συνάδελφοι δουλεύουμε και διαδικτυακά.

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Εύχομαι καλή ανάρρωση. Τα κόκκαλα γίνονται ισχυρότερα με βιταμίνη D (συμπλήρωμα) και τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, όπως γραβιέρα, κεφαλογραβιέρα κλπ τυριά, γιαούρτι, κεφίρ, μικρά ψάρια που τρώγονται με τα κόκκαλά τους, αμύγδαλα. Φαγητό απ έξω, θα πρέπει να βρείτε κάτι που να πλησιάζει στο σπιτικό φαγητό και να υπάρχει ποικιλία.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Αρχικά περαστικά σας και γρήγορη ανάρρωση.
    Στο φαγητό απέξω καλό είναι να προτιμάτε μαγαζιά με μαγειρευτά φαγητά έτσι ώστε να μπορέσετε να εφαρμόσετε ένα μεσογειακό πλάνο διατροφής ακόμη και τώρα.
    τροφές πλούσιες σε ασβέστιο είανι φυσικά τα γαλακτοκομικά- τυρομικά, με τη παρμεζάνα να έχει τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ασβέστιο. Επίσης μπορείτε να καταναλώνετε αμύγδαλα, σύκα, σπανάκι, σουσάμι, όσπρια, και τα μικρά ψάρια με τα κόκκαλα τους, όπως επίσης και δημητριακά πρωινού εμπλουτισμένα.
    Θα σας πρότεινα παράλληλα με τη θεραπεία σας να παρακολουθήσετε και τα επίπεδα βιταμίνης D και αν είναι χαμηλά, να σας συστήσει ο γιατρός σας κ
    ... Read more

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Δεν υπάρχει φαγητό που να βοηθάει στην πώρωση των καταγμάτων.Προτείνω σαλάτες και φρούτα και λίγους υδατάνθρακες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Φροντισε να εχουν αρκετη πρωτεινη και ασβεστιο απο σχετικα αλιπες πηγες οπως κοτοπουλο, ψαρι και γαλακτοκομικα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένο είδος τροφής που θα βοηθήσει στη γρηγορότερη επούλωση.
    Σίγουρα βοηθάει η επάρκεια σε μέταλλα (ασβέστιο, φωσφόρος) και βιταμίνες - που υπάρχουν σε γαλακτοκομικά , ξηρούς καρπούς , αυγά - αλλά κ η πρόσληψη πρωτεϊνών (κρέας, όσπρια , αυγά)
    Κοινώς μπορείτε να τρώτε ο,τι σας ευχαριστεί , με μέτρο γιατί η ακινησία σημαίνει μικρότερη κατανάλωση θερμίδων κ ενδεχόμενα να βάλετε βαρος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Φροντίστε να εξασφαλίσετε αρκετά λαχανικά στη διατροφή σας, ακόμα και αν πρόκειται για έτοιμες σαλάτες (σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερες από το τίποτε). Η βιταμίνη Κ2 που περιέχεται στα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, είναι απαραίτητη για την οστεοποίηση.
    - Προσπαθείστε να μαγειρεύετε 1 φορά την εβδομάδα κάποιο λαχανικό με την προοπτική να το καταναλώσετε τουλάχιστον 1-2 φορές ακόμα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο μαγειρείο από το οποίο να μπορείτε να παραγγείλετε κάτι σε όσπρια, λαδερά λαχανικά ή λαχανικά με κρέας, που σίγουρα αποτελούν καλύτερες επιλογές από τις στερεοτυπικές του γύρου και του burger των ταχυεστιατορίων.
    - Δώστε έμφαση στ
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Οι τροφές που θα σας βοηθήσουν να έχετε γερά κόκκαλα και μια γρήγορη επούλωση και ανάρρωση είναι τα γαλακτοκομικά και τυροκομικά προϊόντα χαμηλά σε λιπαρά, τα λιπαρά ψάρια πχ σολομός, σαρδέλες, οι ξηροί καρποί πχ αμύγδαλα, καρύδια, τα όσπρια πχ φασόλια και φακές, το σουσάμι, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να ρυθμίσει τη διατροφή σας κατάλληλα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Επιπρόσθετα καλές επιλογές για φαγητό απ' έξω είναι επιλογές που εστιάζουν σε κάποιο ψάρι ψητό ή κοτόπουλο ή απαχο κρέας ψητό με κάποια σαλάτα ή μπορείτε να βρείτε κάποιο μαγειρείο που έχει επιλογές με σπιτικά μα... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα! Σας εύχομαι περαστικά!. Σχετικά με τις τροφές που μπορούν να βοηθήσουν την αναδόμηση των οστών, ορισμένα συστατικά και τρόφιμα που πρέπει να λάβετε υπόψη στη διατροφή σας περιλαμβάνουν:

    Πρωτεΐνες: Οι πρωτεΐνες είναι ουσιώδεις για την ανάπτυξη και την επισκευή των ιστών, συμπεριλαμβανομένων των οστών. Καλές πηγές πρωτεΐνης περιλαμβάνουν το κοτόπουλο, το ψάρι, η γαλοπούλα, το κρέας, ο σολομός, τα αυγά, τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα.

    Βιταμίνη D: Η βιταμίνη D είναι σημαντική για την απορρόφηση του ασβεστίου, το οποίο είναι απαραίτητο για την υγεία των οστών. Καλές πηγές βιταμίνης D είναι τα λιπαρά ψάρια ενώ
    ... Read more

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi