• Vertigo and dizziness
  • Submitted on 15/11/2023

Από την αρχή του χρόνου παρουσιάστηκαν κάποιοι ίλιγγοι κυρίως σε ύπτια θέση και γυρίζοντας το κεφάλι δεξιά ή αριστερα. Το πάθαινα και παλαιότερα με πολύ μικρή διάρκεια άλλα πλέον φαίνεται πως η διάρκεια και η συχνότητα έχουν αυξηθεί. Πήγα σε ΩΡΛ ο οποίος έκανε μια επιφανειακή εξέταση χωρίς να κάνει ωτολαβυρινθοσκόπηση και είπε να επισκεφτώ νευρολόγο, να ζητήσω mri και αν αυτή βγει καθαρή να ξαναπάνω. Έκανα τη μαγνητική εγκεφάλου η οποία δεν έδειξε κάτι που θα δικαιολογούσε τους ιλίγγους. Ξαναπήγα στο ΩΡΛ και μου έγραψε κάποιες αιματολογικές οι οποίες και αυτές δεν έδειξαν τίποτα. Από τον Απρίλιο που παλεύω για μια διάγνωση, έχω πάει σε παθολόγο, οφθαλμίατρο, ΩΡΛ, νευρολόγο, και ακόμα ουσιαστική εξέταση για λίθους αυτιού δεν έχει γίνει. Παράλληλα, και δεν ξέρω αν συνδέεται κι αυτό, σήμερα είχα ένα επεισόδιο όπου ενώ ήμουν όρθια και χωρίς να κάνω κάποια απότομη κίνηση ένοιωσα ένα εξαιρετικά έντονο συναίσθημα σα να γινόταν σεισμός μέσα στο κεφάλι μου για λίγα δευτερόλεπτα και αναγκάστηκα να κρατηθώ από κάπου για να μη πέσω κάτω λόγω της αίσησης ότι όλα κινούνταν γύρω μου άτακτα. Αυτό με τρόμαξε πολύ και ενώ ήθελα να βγω να περπατήσω φοβόμουν μη μου ξανασυμβεί. Α, να σημειώσω ότι έχω και θυρεοειδίτιδα Hashimoto η οποία ελέγχεται με Τ4 και οι τιμές των σχετικών ορμονών είναι φυσιολογικές. Επίσης έχω, κι αυτό ελεγμένο με MRI 2 δίσκους στην οσφυική μοίρα με κυκλική προπαίτια αλλά δεν έδειξε να επηρεάζει κάποιο νεύρο.... Τελικά σε τι γιατρό και που θα πρέπει να απευθυνθώ? Συνδέονται όλα αυτά?

2 specialists answered

  • καλησπέρα σε Ωτορινολαρυγγολόγο πρέπει να πάτε που να ασχολείται με ζάλη και αιθουσαίες διαταραχές για πλήρη διερεύνηση και αγωγή

    Askiti Maria

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Kato Toumpa

  • ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΑΦΕΝΟΣ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΛΛΟΝ ΩΡΛ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili