• General topics
  • Submitted on 12/12/2023

Σήμερα πηγα όπως καθε μέρα τουαλέτα και τα κοπρανα μου είχαν κατά μήκος τους καθαρό κοκκινο αιμα και σχεδόν για μια ώρα μετά και κατά τη διάρκεια της αφόδευσης είχα έντονο τσούξιμο… Η αλήθεια είναι ότι έχω πανικοβληθεί γιατί παντα ο νους μας παρι στο κακό… Πριν ένα μήνα σχεδόν είχα κάνει γενικες εξετάσεις αίματος και αντισώματα για νόσο κροουν και ελκωδη κολίτιδας καθώς έχω ψωρίαση… Έχω πανικοβληθεί γιατί διαβασα πολλά άσχημα πράγματα

2 specialists answered

  • Τα συμπτώματα σας θυμίζουν ραγάδα και μπορεί να σχετίζεται και με την ψωρίαση αν έχετε αλλοιώσεις γύρω από τον πρωκτό.
    Να εξεταστείτε

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Αγαπητέ ασθενή
    Τι εννοείτε με το "αντισώματα για Crohn και ελκώδη";;;
    Αν είναι αυτά που γνωρίζω (πχ ASCA) κυρίως χρησιμοποιούνται για να ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙΣ την Crohn από την ελκώδη. Υπάρχουν σε κάποιο ποσοστό των ασθενών με την μία ή την άλλη νόσο αλλά το να τα έχει κάποιος ασθενής δεν πάει πως έχει μόνο μία από τις δύο αυτές... Θα μπορούσε να έχει κοιλιοκάκη, Behcet-Αδαμαντιάδη, κολλαγονώδη κολίτιδα κτλ...
    Αν ήταν τόσο ειδικά, δεν θα χρειάζονταν οι ενδοσκοπήσεις για πιθανή IBD...
    Η διάγνωση (ακόμη κι αυτή όχι πάντα επιτυχής με την πρώτη) για αυτές τις νόσους που αναφέρετε είναι η ενδοσκόπηση (κολονοσκόπηση και ίσως και γ
    ... Read more

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea