• General topics
  • Submitted on 23/04/2024

Πρίν 8χτονια έπεσα από τις σκάλες και έκανα ρίξει χιαστού καί μηνίσκου.Η αποκατάσταση έγινε φυσικά μετά από ακινησία το τελευταίο διάστημα 15 ημέρες έχω πόνο στο γόνατο μπροστά και πλάγια εξωτερικά με πονάει πολύ όταν κατεβαίνω σκάλες καί δεν μπορώ τις τελευταίες ημέρες να περπατήσω σε κατηφορικό έδαφος ενώ με είχε αφήσει για λίγο με έπιασε πάλι πολύ με αποτέλεσμα να εσθανομαι πόνο μέχρι μέσα στην κοιλιά Κάτω απο το δεξί νεφρό όταν περπατάω κατηφορικά σημεία

2 specialists answered

  • Κατ αρχήν αν δε χειρουργηθηκατε τότε , δεν υπάρχει καμμία αποκατάσταση, απλά πέρασαν τα ενοχληματα.
    Οι ρήξεις αυτές δεν επουλώνονται κ παραμένουν έτσι για πάντα.
    Δεν είναι απαραίτητο ότι οι ρήξεις αυτές βέβαια προκαλούν το σημερινό σας πρόβλημα.
    Θα επισκεφτείτε έναν ορθοπαιδικό ο οποίος αφού σας εξετάσει κ συνυπολογίζοντας φύλο,ηλικία, δραστηριότητα,σωματικό βάρος,κλινική εξέταση κ ενδεχομένως απεικονιστικές εξετάσεις θα σας καθοδηγήσει καταλλήλως

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Χειρουργηθήκατε τότε πριν 8 χρόνια?Αν όχι είναι πολύ πιθανό τα τωρινά ενοχλήματα να είναι απο οστεοαρθρίτιδα που ξεκίνησε απο τον τότε τραυματισμό.Ο πόνος στην κοιλιά και κάτω απο το νεφρό δεν συνδυάζετε με το γόνατο ...πιο πολύ ταιριάζει με πρόβλημα απο την μέση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki