• General topics
  • Submitted on 23/02/2024

pou mporei na apeuthunthei kapoios alkolikos gia na zhthsei bohtheia

10 specialists answered

  • Υπάρχει ομάδα αυτοβοήθειας αλκοολικών ανωνύμων σε πολλές πόλεις της χώρας και διαδικτυακά. Όπως και ομάδες που υποστηρίζουν τους συγγενείς. Σας παραθέτω τον σύνδεσμο που θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες.
    https://aa-greece.gr/

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Στους ΑΑ της περιοχής του, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή) ακόμα και σε κέντρα απεξάρτησης.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε στο ΚΕΘΕΑ: Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων και να ενταχθείτε σε κάποιο κατάλληλο θεραπευτικό πρόγραμμα.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Filothei

  • Μπορείτε να εξετάσετε τις ακόλουθες επιλογές για απεξάρτηση από το αλκοόλ:
    - Συμμετοχή σε ανώνυμα προγράμματα όπως οι Ανώνυμοι Αλκοολικοί.
    - Ψυχοθεραπεία με εξειδικευμένο ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    - Ομαδικές θεραπείες ή συνεδρίες υποστήριξης.
    - Κέντρα απεξάρτησης ή κλινικές απεξάρτησης.
    - Εκπαιδευτικά προγράμματα και ενημέρωση σχετικά με την απεξάρτηση και την ψυχοεκπαίδευση.
    Αυτές οι επιλογές μπορούν να παρέχουν υποστήριξη και βοήθεια για την απεξάρτηση από το αλκοόλ.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Άνω 21 είναι μια πολύ καλή ομάδα που βοηθάει στους εθισμους.
    Επίσης για έναν εθισμό ο καλύτερος τρόπος είναι σε κάποια δημόσια δομή αποτοξίνωσης.
    Από εκεί και πέρα μπορείς να απευθυνθείς σε ψυχολόγο για να σε κατευθύνει πως και τι μπορείς να κάνεις

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Ψάξτε για τους ανώνυμους αλκοολικούς. Η δουλειά τους είναι εξαιρετική και στοχευμένη. Υπάρχουν ομάδες σε όλη την Ελλάδα και δεν υπάρχει κάποιο κόστος. Αρκεί να θελετε να σταματήσετε το αλκοόλ.

    Γαλάνη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Patisia

  • Σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, υπάρχουν και σε δημόσια νοσοκομεία και ιδιωτικά ιατρεία.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Ένας αλκοολικός που ψάχνει βοήθεια μπορεί να απευθυνθεί σε διάφορες δομές και υπηρεσίες που προσφέρουν υποστήριξη και αποτοξίνωση. Ένας από τους βασικούς προορισμούς για κάποιον που αντιμετωπίζει προβλήματα με το αλκοόλ είναι τα Κέντρα Απεξάρτησης.
    Εκεί ο αλκοολικός μπορεί να λάβει ιατρική, ψυχολογική και κοινωνική υποστήριξη για να ξεπεράσει την εξάρτησή του.
    Επίσης, μπορεί να αναζητήσει βοήθεια σε ψυχολόγους ή ψυχίατρους που ειδικεύονται στον τομέα της εξάρτησης.
    Η συμβουλευτική και η ψυχοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν το άτομο να αντιμετωπίσει και να ξεπεράσει τα αίτια που το οδήγησαν στην κατάχρηση αλκοόλ. Yπάρχουν κέντρα όπω
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε είτε σε δημόσιο νοσοκομείο είτε σε διάφορες δομές απεξάρτησης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli