• General topics
  • Submitted on 26/06/2023

Ποσο καιρο χρειαζεται να εχω το συγκρατιτικο συρμα μετα την ορθοδοντικη θεραπεια;

6 specialists answered

  • Γενικά, για μια ζωή διότι μια φυσιολογική εξέλιξη του οδοντικού φραγμού είναι το "στράβωμα" των δοντιών και είναι ανεξάρτητη του γεγονότος ότι κάνατε ορθοδοντική θεραπεία. Αν θέλετε να το αποφύγετε πρέπει να κρατήσετε.

  • Για τη συγκράτηση της κάτω γνάθου συνήθως προτιμάται ακίνητη συγκράτηση, η οποία θα παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα ή κ εφ’ όρου ζωής
    Να θυμάστε πάντα ότι η απάντηση στο ερώτημα της μακροπρόθεσμης σταθερότητας είναι η μακροπρόθεσμη συγκράτηση.

    Kehagia Argyro

    Orthodontist

    Nea Smirni

  • Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται να παραμείνει (όταν χρησιμοποιείται) ένα σύρμα συγκράτησης συγκολλημένο πάνω στα δόντια μετά από μια ορθοδοντική θεραπεία, εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες που θα πρέπει να εκτιμήσει ο ειδικός ορθοδοντικός που έχει πραγματοποιήσει την θεραπεία.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ

    Papadopoulos Moshos

    Orthodontist

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΤΟ ΣΥΓΚΡΑΤΗΤΙΚΟ ΣΥΡΜΑ-RETAINER EINAI MIA ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ ΕΝΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΥΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Μετά το πέρας της ορθοδοντικής θεραπείας είναι απαραίτητο να διατηρείται το αποτέλεσμα προκειμένου να μην υποτροπιάσουν τα δόντια. Η ανάγκη συγκράτησης είναι μεγαλύτερη το πρώτο εξάμηνο μετά το τέλος της θεραπείας καθότι ο κίνδυνος υποτροπής είναι μεγαλύτερος. Όμως, δε συστήνεται να διακόπτεται η συγκράτηση ακόμα και μετά το πρώτο εξάμηνο.
    Η γρήγορη απάντηση στο ερώτημα είναι ότι το συγκρατητικό σύρμα παραμένει στη θέση του για πάντα ή μέχρι να θέλετε να το αφαιρέσετε, αντικαθιστώντας το με κάποιο άλλο είδος συγκράτησης.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Όσο καιρό θέλετε τα δόντια σας να παραμείνουν ίσια, είναι καλό να κρατήσετε το σύρμα!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia