• General topics
  • Submitted on 21/09/2023

ΠΑΙΔΙ 17 ΕΤΩΝ ΔΥΣΛΕΞΙΚΟ ΟΤΑΝ ΣΦΙΓΓΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΜΥΙΚΟ ΤΟΝΟ ΚΑΙ ΤΡΕΜΕΙ ΠΟΛΥ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ;

8 specialists answered

  • Το τρέμουλο στα χέρια, ειδικά όταν συνοδεύεται από χαμηλό μυϊκό τόνο, μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η δυσλεξία, μια μαθησιακή διαταραχή που επηρεάζει την ικανότητα ανάγνωσης, δεν σχετίζεται συνήθως άμεσα με το μυϊκό τόνο ή το τρέμουλο στα χέρια.

    Νευρολογικά ζητήματα: Καταστάσεις όπως η κατάθλιψη,, η νόσος του Πάρκινσον στα πολύ νεαρά άτομα (πολύ σπάνιο), ή άλλες κινητικές διαταραχές μπορεί να προκαλέσουν τρεμόπαιγμα.

    Μυϊκές διαταραχές: Ορισμένες καταστάσεις που επηρεάζουν τους μύες μπορεί να προκαλέσουν χαμηλό μυϊκό τόνο ή τρέμουλο.

    Ψυχολογικοί παράγοντες: Άγχος, στρες
    ... Read more

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα
    Λογικά δεν έχει τίποτα
    Η δυσλεξία δεν έχει να κάνει με τον τρόμο που εμφανίζει

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Τι εννοείτε δεν έχει καλό μυϊκό τόνο ,θα μπορούσε αυτό να είναι λόγω αδυναμίας απλά ,αν συμβαίνει και σε άλλες κινησεις & καταστάσεις καλό θα ήταν να το δει νευρολόγος.
    Καλή συνέχεια!Αν θέλετε κάτι καλέστε με στο τηλέφωνο.

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Θα έλεγα ότι πρέπει να απευθυνθείτε σε νευρολογο.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • νευρολογικη εξέταση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Τα κάνει αυτά η δυσλεξία να τον δει ένας νευρολόγος

    Soukakos Mihail

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Chaidari

  • Θα λέγαμε να συμβουλευτείτε κάποιον νευρολόγο ή κάποιον ορθοπεδικό ώστε να σας κατατοπίσουν.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki