• General topics
  • Submitted on 29/08/2023

Μήνυμα: Έχω κάνει οστεοδεσεια στον καρπό από τις 12/8 στις 28/8κοψανε τα ράμματα, από εκείνη την μέρα έχει μελανιασει η περιοχή των ραμμάτων και τα δάχτυλα έχουν πρηστεί και χάνω την αίσθηση των δαχτύλων είναι φυσιολογικό; Μου είπαν να κουνάω τα δάχτυλα αλλά είναι επώδυνο κάθε φορά που το κάνω και νιώθω κάψιμο στο δέρμα στην περιοχή του καρπού εξωτερικά, τι μπορώ να κάνω ;

12 specialists answered

  • θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον χειρούργο σας και θα σας προτεινα φυσικοθεραπείες. Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

  • Καλησπερα σας, η κινηση ειναι απαραιτητη ακομα και εαν ειναι επωδυνη σε λογικα πλαισια προφανως. Επισης το ακρο καλο θα ηταν να μην ειναι κρεμασμενο κατω αλλα ψηλα. Για την χρηση παγου ετσι ωστε να ξεπρηστει καλο θα ηταν να ρωτησε πρωτα τον γιατρο σας και μετα ξεκινηστε.

    Tsiamis Dimitrios

    Physiotherapist

    Kozani

  • Θέλει έντονο έλεγχο κλινικό και εργαστηριακό. Δείχνει ότι κάποιο νεύρο πάσχει. Σας περιμένω στο ιατρείο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας! Σας έχουν κάνει αρθροδεση στον καρπό δλδ.
    Για ποιό λόγο;Τι είχε σπάσει;
    Καλό είναι να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας ,που έκανε την επέμβαση να σας δει! Επίσης πρέπει να ξεκινήσετε άμεσα φυσικοθεραπείες, γιατί είναι δύσκολο μόνος-η σας να το διαχειριστείτε και να κάνετε αυτό που πρέπει!
    Ξεκινήστε άμεσα φυσικοθεραπεια με κάποιον συνάδελφο που να έχει εμπειρία στο χέρι και σε συνεννόηση με τον γιατρό!
    Περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες ή βοήθεια καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Το πρόβλημά σας είναι σύνθετο και πρέπει να το αναφέρεται στόν θεράπων ιατρό. Χρειάζεται κλινικός ίσως και εργαστηριακός έλεγχος.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα. Καλύτερα να μιλήσετε με τον θεράπων ιατρό που σας χειρούργησε, αλλά οπως μου το αναφέρετε είναι μέτενχειριτικη επίπλοκη φυσιολογική.

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Η μελάνωση, το πρήξιμο και η απώλεια αισθήσεων μπορεί να είναι συμπτώματα που σχετίζονται με διάφορες παρενέργειες μετά από τη χειρουργική επέμβαση ή κάποια επιμόλυνση κατά την διάρκεια αφαίρεσης των ραμμάτων. Αυτές οι ενδείξεις μπορεί να σημαίνουν πολλά πράγματα, όπως φλεγμονή, διαταραχές της κυκλοφορίας του αίματος, ή νεύρικες επιπλοκές. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον χειρουργό ή τον ιατρό που παρακολουθεί την περίπτωσή σας.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Η οστεόδεση είναι μια επίπονη διαδικασία. Χρειάζεται οπωσδήποτε κλινική εκτίμηση από τον χειρουργό σας και αποκατάσταση από ειδικό φυσιοθεραπευτή χεριού. Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση και κλινική εκτίμηση της αποκατάστασής σας.

    Troupi Eleni

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, θα χρειαστεί σίγουρα κινησιοθεραπεία στην περιοχή και ίσως φυσικοθεραπείες αν υπάρχουν συμπτώματα. Επικοινωνήστε με τον γιατρό σας να τον ενημερώσετε για το κάψιμο και ότι δεν έχετε πλήρη αίσθηση των δακτύλων σας και μπορείτε έπειτα να μας καλέσετε να κλείσουμε ένα ραντεβού για αξιολόγηση να σας ενημερώσουμε για το τι μπορούμε να κάνουμε.

  • Οσο μπορείτε πιο ψηλά το χέρι και πάγο.Αν τα ενοχληματα δεν υφεθουν επανεξέταση απο τον χειρουργό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Κάνετε υπομονή μερικές ημέρες διότι είναι πρόσφατο το χειρουργείο σας.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Neo Faliro

  • Καλησπέρα σας υπάρχει μετά χειρουργικό οίδημα και φλεγμονή θα έπρεπε ο ορθοπαιδικός να σας παραπέμψει για φυσικοθεραπεία άμεσα
    Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki