• General topics
  • Submitted on 20/11/2023

Καλησπέρα!εχω μασελακια διάφανα τα οποία φοράω χρόνια για να μην ξαναστραβωσουμ τα δοντια μου!αυτα με την πάροδο του χρόνου έχουν ραγίσει στο πλαστικό σε κάποια σημεία και τα δοντια μετακινούνται πάλι δεν μπορώ να τα σταθεροποιησω!πως μπορώ να ξαναφτιάξω τα ίδια μασελακια!μπορουν να μου πάρουν μέτρα στα ίδια για να μπορώ να τα ξανά κουμπώσω στα δοντια μου!sos φοβάμαι μη στραβώσουν τα δοντια όσο το αφήνω

7 specialists answered

  • Ναι φυσικά και μπορούν να γίνουν νέα μασελάκια.

    Stamou Eui

    Orthodontist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να ενημερώσετε τον/την ορθοδοντικό σας ώστε να φτιαχτούν νέα συγκρατητικά στα εκμαγεία ή scans που πήραν όταν ολοκληρώθηκε η θεραπεία. Μέτρα στα ναρθηκακια που έχετε δεν μπορούν να γίνουν με την ακρίβεια που χρειάζεται δυστυχώς.

    Koutsoumpou Despoina Marina

    Orthodontist

    Agia Paraskevi

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΥΠΟΤΡΟΠΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Χρειάζονται καινούρια αποτυπώματα (μέτρα) για να κατασκευαστούν καινούρια συγκρατητικά. Γρήγορα γιατί ο κίνδυνος υποτροπής είναι υπαρκτός!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia

  • Μασελάκια μπορούν να φτιαχτούν δυστυχώς από τις τωρινές θέσεις των δοντιών σας. Ωστόσο μπορείτε να τα διορθώσετε πρώτα και μετά να φτιάξετε τα νέα συγκρατητικά μασελάκια σας!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Καλησπέρα σας. Χρειάζεται να κατασκευαστούν καινούρια μασελάκια ή να επιλεγεί κάποια εναλλακτική μέθοδος συγκράτησης του ορθοδοντικού αποτελέσματος.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Καλησπέρα! Μπορείτε να φτιαξετε ξανά μασελάκια αλλά με νέα μέτρα. 'Η μπορείτε να βάλετε ένα συρματάκι από πίσω για να τα συγκρατεί ως πιο μόνιμη λύση αλλά και πάλι θα χρειαστούν νέα μέτρα.

    Kotinas Anastasios

    Orthodontist

    Ampelokipoi