• General topics
  • Submitted on 22/07/2023

Καλησπερα . Θα ηθελα να ρωτησω εαν μικρη κηλη στον αυχενα μπορει να φερει ζαλαδα και ιλιγγο και ποτε περναει.

10 specialists answered

  • Όχι, δεν έχει η κήλη, μικρή ή μεγάλη, τέτοια συμπτώματα.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπερα σας, η ζαλη και ο ίλιγγος ειναι σύμπτωματα που μπορει να προκληθούν απο κήλη στον αυχένα. Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτείτε τον γιατρό σας κ μετά να κλεισετε ραντεβού για φυσικοθεραπείες ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε το πρόβλημα σας απο κοντά.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Καλησπέρα σας μπορεί ο αυχένας και τα ενεργά του σεtrigger point να οφείλονται για τον ίλιγγο και την ζαλάδα αλλά καλεστε μας για αξιολόγηση του προβλήματος σας

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Physiotherapist

    Patras

  • Ναί μπορεί να το κάνει. Με κατάλληλη θεραπεία αντιμετοπίζεται.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπερα. Φυσικά και μπορεί. Το έχω αναλύσει και παρακάτω αν διαβάσετε

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας, σε αρκετές περιπτώσεις ένα αυχενικό σύνδρομο μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα και ίλιγγο. Εάν η κήλη αυτή καθαυτή παράγει το σύμπτωμα δεν μπορεί κανείς να το βεβαιώσει πριν κάνει κλινική αξιολόγηση. Επόμενως πρέπει να απευθυνθείτε στον θεράποντα φυσικοθεραπευτή σας, ο οποίος θα σας κατευθύνει τόσο για την κατάσταση της ζαλάδας σας όσο και για την θεραπεία της, εφόσον φυσικά ευθύνεται μόνο ο αυχένας σας.

    Troupi Eleni

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας ναι μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα αναλόγως το επίπεδο που βρίσκεται , χρειάζεται διάφορο διάγνωση μπορεί να είναι κεφαλαλγία τύπου τάσης

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Μάλλον όχι ιλλιγο , ίσως λίγο βαρύ κεφάλι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Μπορεί και περνάει είτε αυτόματα (χωρίς θεραπεία)είτε με αγωγή και φ/θεραπειες και οπωσδήποτε εκγύμναση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας,
    μια παθολογία στον αυχένα μπορεί να παρουσιάσει πολλά συμπτώματα και μεταξύ αυτών και ζαλάδα ή/ίλιγγο. Για να περάσουν τα συμπτώματα πρέπει να ηρεμήσει η γύρω περιοχή ούτως ώστε ακόμα και αν η κήλη παραμείνει, να είναι ασυμπτωματική αν είναι δυνατόν.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki