• General topics
  • Submitted on 03/10/2023

Καλησπέρα σας, Το καλοκαίρι έπαιρνα αντισυλλυπτικά χάπια ώστε να καθυστέρησω την περίοδο μου στις διακοπές. Έτσι, καθώς έπαιρνα και τα αντισυλλυπτικά ο σύντροφος μου εξπερμάτωσε μέσα στον κόλπο μου. Έπειτα από λίγα μόλις δευτερόλεπτα άρχισα να νιώθω λες και κάποιος μου έριξε οξύ. Είχα παρα πολύ έντονο κάψιμο με αποτέλεσμα να πρέπει να κάτσω στο ντους και να αποβάλλω όσο περισσότερο μπορώ. Τις επόμενες 2 φορές που εξπερματωσε μέσα μου έγινε πάλι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Να σημειωθεί ότι με προφύλαξη ή ελεύθερα δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα,μόνο στην περίπτωση της εξπερμάτισης. Είναι ο πρώτος σύντροφος που είχαμε τόσο ολοκληρωμένη επαφή με εξπερματιση οπότε δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης. Εντωμεταξύ είμαστε στη φάση που ξεκινάμε να σκεφτόμαστε να αρχίσουμε τις προσπάθειες για παιδάκι, αλλά εγώ μόνο στην ιδέα του πόνου που έζησα τις 3 αυτές φορές με πιάνει πανικός. Τα συζήτησα όλα αυτά με τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό (σύμφωνα και με τις εξετάσεις μου) και ότι μάλλον είναι ψυχολογικό. Είναι δυνατόν; Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 specialist answered

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε συμβαίνει σχετικά σπάνια και υπάρχουν αρκετές αιτίες που το προκαλούν. Οι πιο συχνές από αυτές είναι λοιμώξεις ή αλλεργική αντίδραση σε κάποιες πρωτεΐνες του σπέρματος. Εγώ θα σας πρότεινα να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού εσείς και μια καλλιέργεια σπέρματος ο σύντροφος σας. Εάν δεν βρεθεί καποιο μικρόβιο θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε την πιθανή αλλεργία στο σπέρμα. Προφανώς όλα τα παραπάνω είναι γενικές πληροφορίες και δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος για την δική σας περίπτωση αφού δε γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας και δεν σας έχω εξετάσει ο ίδιος. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou