• General topics
  • Submitted on 22/02/2024

Καλησπέρα σας, Πριν από 2 εβδομάδες έκανα απονεύρωση δοντιού. Το προσωρινό σφράγισμα έφυγε από τη θέση του και έσπασε μεγάλο μέρος του δοντιού. Τοποθετήθηκε νέο κάλυμμα και η οδοντίατρος είπε να την ενηνερωσω σε ένα μήνα αν όλα είναι εντάξει για να προχωρήσουμε στην προσθήκη θήκης. Όμως ξαφνικά απόψε άρχισε να πονάει έντονα. Πήρα δύο ντεπόν και περιμένω να δω αν θα βοηθήσουν.

7 specialists answered

  • Ένα δόντι δε θα πρέπει να πονάει τόσες μέρες μετά απο την ενδοδοντική του θεραπεία. Επίσης, δε θα πρέπει να μένει με απλό προσωρινό σφράγισμα για τόσες πολλές μέρες γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει. Πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό Ενδοδοντολόγο για να ελέγξει την ποιότητα της θεραπείας.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Να κανετε ενα ραντεβου με τον γιατρο σας για κλινικο ελεγχο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Δεν μπορει να ποναει το ιδιο το δοντι μετα απο θεραπεια,εκτος αν συνεβη καποιο καταγμα.μαλλον ομως καποια αλλη ειναι η αιτια κ καλο ειναι να εξετασθει απο κοντα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Δεν κατάλαβα αν έχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση ή όχι. Όπως και να είναι πρέπει να ενημερώσετε την οδοντίατρο σας

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Δεν νομίζω να βοηθήσουν.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Να κάνετε έναν ακτινογραφικο έλεγχο.

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Ο έντονος πόνος μετά από απονεύρωση μετά από εβδομαδες συνήθως σημαίνει ότι η απονεύρωση δεν πήγε και πολύ καλά. Συμβουλεύω να γίνει σωστή απονεύρωση κατά προτίμηση σε ενδοδοντολόγο ή οδοντίατρο με μικροσκόπιο πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε Προσθετική θεραπεία θήκη κλπ. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada