• General topics
  • Submitted on 19/06/2023

Καλησπέρα σας! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας αν και μάλλον είναι καθαρά θέμα ψυχιάτρου.Να ξεκαθαρίσω το εξής.Δεν έχω θέμα και φόβο μην πάρω κιλά.Ανεκαθεν ήμουν λεπτή κοπέλα με πλήρη επίγνωση αυτού, τουναντίον ήθελα να πάρω κιλά.ο φόβος μου πάντα ήταν μη χάσω...το τελευταίο διάστημα γενικά βασανίζω το μυαλό μου με δυσάρεστες σκέψεις που ξέρω ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να τις κάνω πράξη.. υπάρχει όμως ένα βασικό θέμα δεν μπορώ να το επιβάλλω στον εαυτό μου να τις πάψω ,από τι στιγμή που κατανοώ ότι δεν με εκφράζουν και με τυραννάνε..νιώθω απαίσια...είχα θέμα μην κάνω κακό στον εαυτό μου, άρχισα να φοβάμαι τα αιχμηρά αντικείμενα,έχει μετριάσει, σχεδόν εκλείψει αυτή η σκέψη,τώρα στα καλά καθούμενα,(επανέρχομαι στο θέμα των κιλών) άρχισα να σκέφτομαι,μήπως ενώ τρώω, αρχίσω να προκαλώ εμετό προκειμένου να βγάλω την τροφή....(και φοβάμαι που το σκέφτομαι γιατί δεν το θέλω και δεν θέλω να χάσω κιλά, επίσης πάντα είχα αποστροφή προς τον εμετό) Γιατί μου συμβαίνει αυτό; πράγματα που δεν τα θέλω και τα φοβάμαι,να επανέρχονται σαν εμμονικες σκέψεις!!!Τωρα φοβάμαι αν το κάνω και πάθω νευρικη ανορεξία; Συγνώμη για το μακροσκελες μου μήνυμα.Σας ευχαριστώ πολύ

1 specialist answered

  • Μπορεί να είναι ψυχαναγκασμοί οι σκέψεις που περιγράφετε, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να σας βοηθήσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos