• General topics
  • Submitted on 27/07/2023

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα θέμα με το ουρεοπλασμα, Διαγνωστικά θετική Τον Ιούνιο μαζί με αυτό είχα μύκητες και ουρολοίμωξη πράγματα που αντιμετωπίστηκαν! Το ουρεοπλάσμα όμως με ταλαιπωρεί Και μετά από δύο διαφορετικεσ αντιβιώσεις δεν με αφήνει ο πόνος χαμηλά στην κάτω κοιλιακή χώρα ! Ωστόσο το προηγούμενο μήνα λίγο πριν την περίοδο μου ανέβασα 38 πυρετό και περίπου έξι μέρες φαντάστηκα ότι είναι κάποια ίωση τώρα ενώ περίμενα την περίοδο μου έχω ξανά σημάδια πυρετό 37,5 υπάρχει περίπτωση να έχει προχωρήσει η λοίμωξη από το ουρεοπλασμα; Επίσης με το σύντροφο μου είχαμε μια επαφή με προφύλαξη ο οποίος δεν είναι θετικός!

3 specialists answered

  • Η αντιβίωση πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 μέρες

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Το πρόβλημά σας θέλει διερεύνηση κλινική, δηλαδή εξέταση από γυναικολόγο, και απεικονιστική (τουλάχιστον ένα υπερηχογράφημα είναι απαραίτητο). Επίσης πιθανό να χρειαστεί εξέταση και από άλλες ειδικότητες, όπως χειρουργό, γαστρεντερολόγο, παθολόγο κ.λ.π. γιατί ο πόνος που νοιώθετε στην κοιλιακή χώρα μπορεί να οφείλεται σε άλλα αίτια. Το ουρεόπλασμα μπορεί να αποτελεί μέρος του προβλήματος αλλά συνήθως οι πυελικές φλεγμονές είναι πολυμικροβιακές, δηλαδή πολλά μικρόβια της περιοχής χρειάζονται για να γίνει μία σαλπιγγίτιδα π.χ. Τέλος το γεγονός οτι δεν είναι θετικός ο σύντροφος δεν σας διασφαλίζει αν εσείς δεν έχετε θεραπευτεί σωστά.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ ότι είναι δύσκολο τα συμπτώματα σας να οφείλονται στην λοίμωξη από το ουρεοπλασμα. Εάν κάνετε πυρετό και έχετε πόνο χαμηλά στην κοιλιά καλό θα είναι να αποκλειστεί κάποια πυελικη φλεγμονή (Pelvic inflammatory disease). Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Περαστικά σας και εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou