• General topics
  • Submitted on 23/01/2024

Καλησπέρα σας ,μετά από ταξίδι που γυρισα πριν μια εβδομάδα και έτρωγα πολύ λιπαρά γεύματα κ συχνά , νιώθω ότι με λίγο που τρώω έχω πολύ γρήγορα αίσθημα κορεσμού και πληρότητας . Τρώω το μισό από ότι έτρωγα φυσιολογικά και εγώ αγχωθεί γιατί έχω κ ένα φούσκωμα στο στομάχι .τι μπορεί να είναι ;

6 specialists answered

  • Θα ήταν πολύ πρόχειρο να σας απαντήσω μόνο με τα δεδομένα αυτά κάνοντας υποθέσεις.
    Θα χρειαζόμουν ένα πλήρες ιστορικό. Σας ευχαριστώ

    Christopoulou Maria

    Dietitian - Nutritionist

    Syntagma

  • Καλησπέρα σας. Το πιθανότερο είναι ότι έχει διαταραχθεί ή γαστρεντερική σας χλωρίδα. Θα πρέπει να εισάγετε τροφές πλούσιες σε προβιοτικά, όπως κεφιρ, ξινολάχανο, τουρσί και γιαούρτι με πέτσα. Επίσης θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν φαρμακοποιό να σας συστήσει ένα καλό προβιοτικό και να κάνετε μια αγωγή για 60 ημέρες

    Αντωνακάκη Ελένη

    Dietitian - Nutritionist

    Heraklion

  • Χαίρετε!
    Το πιθανότερο είναι να σας ενόχλησε η φυσιολογική επανένταξη στη διατροφή σας, μετά από ένα διάστημα "ταραχώδους" σίτισης. Το λογικότερο είναι ότι τα πράγματα θα επιστρέψουν σύντομα στα φυσιολογικά.
    Αν δεν είσαστε ελλειποβαρής, καταναλώστε ποσότητες τροφής που σας γίνονται καλά ανεκτές. Λογικά η φάση αυτή δε θα αργήσει να περάσει και η επιστροφή σας στα συνηθισμένα κιλά συμβεί εύκολα (αν το επιθυμείτε). Προφανώς αν δεν έχετε την πολυτέλεια να μειώσετε περεταίρω το βάρος σας, θα είναι καλά να μείνετε σε τρόφιμα ευπεπτα όπως τα υδατανθρακούχα τρόφιμα (πατάτα, ρύζι, ζυμαρικό), τα άπαχα κρέατα και οι σούπες με χαμηλή πε
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Η αλλαγή στη διατροφή κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού, ειδικά εάν περιλαμβάνει υπερβολική κατανάλωση λιπαρών και βαριά γεύματα, μπορεί να προκαλέσει προσωρινές αλλαγές στο πεπτικό σύστημα. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως γρήγορο αίσθημα κορεσμού, πληρότητας και φούσκωμα στο στομάχι, μπορεί να είναι αποτέλεσμα αυτών των αλλαγών στη διατροφή.

    Ωστόσο, αν αυτά τα συμπτώματα διατηρούνται και δεν βελτιώνονται με τον χρόνο, ή αν παρουσιάζονται και άλλα συμπτώματα όπως πόνος, δυσκοιλιότητα είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ιατρό.

    Διάφορες παθολογίες μπορεί να προκαλέσουν ανάλογα συμπτώματα, όπως οι λοιμώξεις, η δυσανεξία στη
    ... Read more

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Τα πολλά και συχνά λιπαρά γεύματα δεν αποτελούν υγιεινή διατροφή ειδικά αν έχετε θέματα με το στομάχι σας ή φουσκώματα. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή θα αποτελέσει μια καλή θεραπεία για την περίπτωση σας, πάντα με ποικιλία σε τροφές στη σωστή ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για εσάς ώστε να σας παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα με μετρήσεις και εξατομικευμένα διαιτολογία.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας, αυτή η δυσφορία πιθανότατα οφείλεται σε κατανάλωση κακής ποιότητας τροφής που συχνά καταναλώνουμε σε fast food και γενικότερα σε φαγητό έξω από το σπίτι. Φάτε ελαφρύ, σπιτικό φαγητό τις επόμενες μέρες και τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν. Στη μάλλον απίθανη εκδοχή που τα συμπτώματα αυτά επιμείνουν επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi