• General topics
  • Submitted on 04/05/2023

Καλησπερα σας, λογω θεραπειας τεστοστερονης που μου εχει γραψει ο γιατρος εχει πρηστει ο αδενας στον αριστερο μαστο και ενω τον αφαιρεσα (η τουλαχιστον το μεγαλυτερο κομματι) εξακολουθει να ειναι προβαλλομενη η θυλη αν και δεν πιανω κατι απο πισω. Επισης ολο το αριστερο στηθος (και η θυλη) ειναι λες και εχει κατεβει 1-2cm πιο κατω. Μετα απο συνομιλια με 2 πλαστικους χειρουργους με απετρεψαν απο το να κανω χειρουργειο για ανορθωση. Διαβασα για μια θεραπεια rf που εχει παρομοιο αποτελεσμα και ηθελα να ρωτησω αν δουλευει. Ειμαι 34 χρονων με περιπου 15-18% λιπος και περα απο αυτο το σημειο δεν εχω καποια χαλρωση στο δερμα.

5 specialists answered

  • Δυστυχώς δεν μπορεί να εκτιμηθεί εξ αποστάσεως η περίπτωσή σας. Η πτώση που αναφέρετε 1-2 cm που αναφέρετε πρέπει να αξιολογηθεί από κοντά και έπειτα να προταθούν οι λύσεις .

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Θα πρέπει να γίνει κλινική εκτίμηση απο κοντά για να σας απαντήσω
    Ευχαριστώ

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας.
    Το πρόβλημα είναι η προβάλλουσα θέση της θηλής ή η θέση της;
    Δυστυχώς δε μπορώ να σας απαντήσω γιατί δεν έχω εικόνα του προβλήματος κάτι που αναγκαστικά γίνεται με την κλινική εξέταση.
    Γενικά τα RF μπορούν να συσφίξουν ελαφρά το δέρμα, όχι όμως να το ανορθώσουν.
    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καταρχήν ευχαριστώ για την ερώτηση. Θα προσπαθήσω να σας δώσω κάποια απάντηση αν και μόνο από την ερώτηση δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη γνώμη πριν σας εξετάσω. Μου είπατε λοιπόν Όπως δύο πλαστικοί χειρουργικοί σας απέτρεψαν από το να κάνετε χειρουργείο για διόρθωση. Εσείς όμως πήγατε εκεί για να βρείτε μία λύση στο πρόβλημά σας. Οι θεραπείες όλες δουλεύουν υπό προϋποθέσεις. Αυτό θα πρέπει να στο προτείνει ο γιατρός σας και όχι να το σκέφτεστε μόνος σας. Στις μέρες μας υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές θεραπείες. Υπάρχουν πάντα πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα και την απάντηση θα πρέπει να την ζητήσετε από τον γιατρό σας, είτε είμαι εγώ , είτε είναι ... Read more

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να κάνετε έναν πλήρη ορμονολογικό έλεγχο και να γίνει εκτίμηση δια ζώσης

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki