• General topics
  • Submitted on 21/09/2023

Καλησπερα σας . Κανω καιρο βαροι (αρση βαρων κτλ) και πριν 2-3 χρονια με ειχε πιασει μια θολουρα στα ματια σαν στιγμιαια ζαλη πολυ γρηγορη ομως . Επισης εχω κατι μυρμηγκιασματα στα δακτυλα κυριως των χεριων. Το κεφαλι δυσκολα στριβει δεξια και νιωθω τραβηγμα μεχρι την ομωπλατη. Τοτε ειχα παει σε χειροπρακτικο και εφυγαν . Τωρα επανληθαν τα συμπτωματα ποιο πολυ χωρις να νιωθω πονο αλλου εκτος απο τον αυχενα. Εκανα ακτινογραφια και τοτε και τωρα και δεν βρηκε κατι ο γιατρος. Μου ειπε για φυσικοθεραπειες. Τι πιστευετε?

15 specialists answered

  • ΛΙΓΑ ΒΑΡΗ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΧΕΝΑ,ΟΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ Η ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΣΑΣ

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Physiotherapist

    Amfilochia

  • Καλησπέρα επειδή κάνετε άρση βαρών και λογικά και βαθιά καθίσματα με κιλά στην πλατη είναι λογικό να ποεχονται στιγμιαία τα νεύρα καο να έχεις αυτά τα συμπτώματα
    Σταμάτησε για λιγο και δες αν υποχωρούν τα συμπτώματα

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Ότι σωστά σας είπε ...κ προσοχή στο πώς σηκώνεται τα βαρύ κ πόσα κιλα

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας. Χρειάζεται περαιτέρω αξιολόγηση σε αυτή την περίπτωση, είμαστε στην διάθεσή σας.

    Giannopoulos Hristos

    Physiotherapist

    Galatsi

  • ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Καλησπέρα σας προφανώς υπάρχει κάποια στένωση στο σπονδυλικό τμήμα της αυχενικής μοίρας που προκαλεί περιορισμό στην κίνηση και μούδιασμα τα
    Φυσικοθεραπεία άμεσα διότι θα επιδεινωθούν τα συμπτώματα
    Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • ΜΟΝΟ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗΣ ΣΑΣ

    Κυρίτσης Σπύρος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Chalandri

  • Το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να είναι μυϊκό. Γι αυτό και η ακτινογραφία δεν έδειξε κάτι. Συνεπώς χρειάζεται φυσικοθεραπεια για την αντιμετώπιση του.

    Προκόπη Νικολέττα

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας!Όπως περιγράφετε τα συμπτώματα σας, το πιθανότερο είναι να προέρχονται από τον αυχένα, με την κατάλληλη κλινική εξέταση αυτό φαίνεται οπότε μετά να κάνετε την κατάλληλη θεραπεία ,μπορείτε σε φυσικοθεραπευτή ή χειροπρακτικό αρκεί να σας εξετάσει όντως να σας εξηγήσει που εντοπίζει το πρόβλημα τι πρέπει να κάνετε ή και να μην κάνετε, όποτε πέρα απ'τα μηχανήματα ή ότι μέθοδο θεραπείας επιλέξει να υπάρχει κι ένα πλάνο αποθεραπείας και πρόληψης υποτροπών στο μέλλον (αν χρειάζεται) όχι μόνο τεχνικές θεραπείας από κάποιον άλλον !
    Αυτό είναι η σύγχρονη φυσικοθεραπεια και αποκατάσταση γιατί έτσι φαίνεται μέσα από αλλεπάλληλες μελ
    ... Read more

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Αν σας εξετασε γιατρός κ δεν προκύπτουν νευρολογικά συμπτώματα ή άλλες ενδείξεις σοβαρότερης βλάβης στον αυχένα, συμφωνώ ότι οι φυσικοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει σημαντικά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Πρέπει να σας δεί Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να γίνουν κάποιες εξετάσεις. Η κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου είναι μια απο τις αιτίες

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • επανεξέταση σε άλλο ορθοπαιδικο και μαγνητική τομογραφια αυχενικής μοίρας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Αυχενικό κάντε καμιά φυσικοθεραπεία

    Soukakos Mihail

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Chaidari

  • Πιστεύουμε ότι μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας θα σας βοηθούσαν και θα μπορούσατε να δοκιμάσετε την πρόταση του ορθοπεδικού.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki