• General topics
  • Submitted on 14/08/2023

Καλησπερα σας, εχω χάσει πολυ βάρος μέσα σε 2 μήνες ενο δεν εχει αλλάξει κατι στην διατροφή μου, σην εχω ολο διαρια και δεν ξερω γιατι, και εχω και απο τοτε που αρχίσω να χανω βάρος, προβλημα στην σιγκετροση

14 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται να προκαλούνται πολλές ακούσιες ελλείψεις ενέργειας και θρεπτικών συστατικών λόγω επίμονης διάρροιας. Θα πρέπει να επισκεφτείτε πρώτα έναν γαστρεντερολόγο, ώστε να σας κατευθύνει κατάλληλα με τις σωστές διαγνωστικές εξετάσεις.

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν γαστρεντερολόγο για να γίνει διερεύνηση του προβλήματος σας.
    Ευχαριστώ

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Καλησπέρα! Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα από τον Αύγουστο. Θα πρότεινα την άμεση παρακολούθηση από γιατρό, ιδανικά γαστρεντερολόγο.

    Θεοδώράκη Δήμητρα

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

  • Σταματα το junk σου εχει αλλαξει το μικροβιωμα του εντερου

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Αρχικά πάτε αμέσως στον παθολόγο σας, αυτός που γνωρίζει το ιατρικό σας ιστορικό είναι ο κατάλληλος να σας κατευθύνει πως θα κινηθείτε, τι εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν και σε ποια ειδικότητα θα καταλήξετε. Σίγουρα όμως υπάρχει πρόβλημα!

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Καλησπέρα! Καλό είναι να επισκεφθείτε τον ιατρό που σας παρακολουθεί για να σας συνταγογραφήσει εξετάσεις ώστε να δείτε τι συμβαίνει.

    Γερακίτη Λουκία

    Dietitian - Nutritionist

    Markopoulo

  • Ναι ειναι πολυ πιθανο να μην προσλαμβανεται την απαραιτητη ποσοτητα θρεπτικων συστατικών. Μιληστε με τον προσωπικο σας διαιτολογο ωστε να το προσαρμοσετε.

    Δρ. Παπαλαζάρου Αναστάσιος & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Kolonaki

  • Καλημέρα σας, συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν διακοπές. Θα πρέπει να δείτε κατ΄αρχάς κάποιον γαστρεντερολόγο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας πρέπει να κάνετε αρχικά μια επίσκεψη στο παθολόγο σας ώστε να διερευνήσει τα αίτια αυτής της απότομης αλλαγής. Με εξετάσεις που θα σας κάνει θα μπορέσει να διαγνώσει την αιτία που μπορεί αυτό να συμβάινει ώστε να προχωρήσουμε στο πως μπορείτε μετά να βοηθηθείτε!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Αρχικά θα κάνετε εξετάσεις αίματος για λοιμώξεις & θυρεοειδή.
    Θα πρέπει να σας δει και ένας καλός ειδικός παθολόγος για να κάνετε και εξετάσεις κοπρανων.

    Η ανεξήγητη απώλεια βαρους μπορεί να συνδέεται από κακοήθεια έως αυτοάνοσο όπως chron νόσος. Η ακόμα κάτι πιο ψυχοσωματικο όπως το στρες.

    Πρέπει να σιγουρευτείτε πως δεν είναι θυρεοειδής ή παράσιτο ή λοίμωξη ή κάτι άλλο.
    Αν αποκλείσετε κάποια παθολογική κατάσταση μπορούμε να σας κατευθύνουμε στο διαιτολογικό κομματι.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιο κλινικό διαιτολόγο για να σας βοηθήσει να ανακτήσετε πάλι το χαμένο βάρος. Σχετικά με τη διάρροια είναι σημαντικό να εμπλουτίσετε τη διατροφή σας με χαμηλή ποσότητα σε φυτικές ίνες και να ενυδατωνεστε επαρκώς μέσα στην ημέρα. Να προσπαθείτε να τρώτε ανά 3 με 4 ώρες μέσα στην ημέρα ώστε το σωματικό σας βάρος να επανέλθει πάλι σε πιο φυσιολογικά επίπεδα ανάλογα με το ύψος σας και την ηλικία σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό αρχικά να δείτε διατροφολόγο για να σας δώσει οδηγίες σχετικά με τη διάρροια. Είναι λογικό να έχετε πρόβλημα και με τη συγκέντρωσή σας. Αφού συζητήσετε λεπτομέρειες θα πρέπει να σας δει και γιατρός για να βρείτε από που προέρχεται το πρόβλημα και να αντιμετωπιστεί. Θα σας πρότεινα να το δείτε σύντομα το θέμα, γιατί 2 μήνες με όλα αυτά τα συμπτώματα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Πρέπει οπωσδήποτε να σας εξετάσει γαστρεντερολογος και να κάνετε τις ανάλογες εξετάσεις

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Άμεσα σε γαστρεντερολόγο . Μπορεί να είναι πολλά ωστόσο θα χρειαστείτε ΑΜΕΣΑ εξετασεις

    Καραμανίδης Βασίλειος

    Dietitian - Nutritionist

    Agios Dimitrios