• General topics
  • Submitted on 03/06/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 31 χρονών με ύψος 1.80-1.83. Περίπου 84 κιλά. Παρατηρώ ότι χάνω ελάχιστο βάρος στα ποδια και στους γλοτούς. Διάβασα για το λιποίδημα και θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ιατρό να απευθυνθώ για την εξέταση αυτή?

18 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, η διάγνωση λιποιδήματος γίνεται συνήθως από αγγειολόγο. Εφόσον δε διαγνωστεί κάτι τέτοιο, η εναπόθεση του λίπους και δυσκολότερη μείωσή του (αναλόγως με το βαθμό), μπορεί να είναι φυσιολογική λόγω του σωματότυπού μας. Η απώλεια λίπους μέσω της διατροφής και της γυμναστικής δε μπορεί να γίνει από συγκεκριμένα σημεία του σώματος, ωστόσο είναι σίγουρα βοηθητικά για τη σταδιακή απώλεια βάρους και από εκεί, καθώς και την καλύτερη όψη και τόνωση της περιοχής. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Καλημέρα σας, όταν χάνουμε βάρος δεν χάνουμε από κάποιο συγκεκριμένο σημείο του σώματος. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις: Ή είναι έτσι το σωματότυπο σας (Αυτό θα το δείτε αν υπάρχουν άλλα μέλη της οικογένεια σας με το ίδιο σωματότυπο... Ή μπορείτε να δοκιμάσετε να εξασκήσετε τα συγκεκριμένα μέρη του σώματος περισσότερο με κάποια φυσική δραστηριότητα. Καλή συνέχεια!

    Rabbah Tania

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Ιδεα σας θα ειναι!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Αρχικά μπορείς να μιλήσεις με τον-την παθολόγο σου. εάν υπάρχει όντως τέτοια περίπτωση, θα σε κατευθύνει κατάλληλα!

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Σε Πλαστικό χειρουργό

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Plastic surgeon

    Ampelokipoi

  • θα πρέπει αρχικά να κάνετε μία ανάλυση σώματος για να υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα για την εναπόθεση του λίπους!

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Καλησπέρα σας,
    Περιγράψατε ήδη στην ερώτηση σας μία χαρακτηριστική ένδειξη του λιποιδήματος. Την διαταραχή λειτουργικότητας του ιστού αυτού διότι τα λιποιδηματικά κύτταρα δεν διαθέτουν λιπαρά οξέα αλλά είναι γεμάτα με λεμφικό υγρό. Εάν έχετε και άλλα συμπτώματα όπως μελανιές, πόνο σε πίεση, αίσθημα βάρους , ευαισθησία στο κρύο είτε μερικά από αυτά είναι πολύ πιθανό να πάσχετε από λιποίδημα. Για την διάγνωση του λιποιδήματος είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση καθώς και η υπερηχογραφική εκτίμηση.
    Οι ειδικότητες που ασχολούνται με το λιποίδημα είναι κατα βάση οι πλαστικοί, οι δερματολόγοι και οι αγγειοχειρουργοί. Ανεξάρτητα όμως της ειδ
    ... Read more

    Σιαφλιάκης Απόστολος

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Σε πλαστικό χειρουργό

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα ενδοκρινολόγο .

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Γενικό ιατρο αρχικά και στη συνέχεια ισως ενδοκρινολόγο

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Σε ειδικό για λιποίδημα

    Καποσίτας Νώντας

    Plastic surgeon

    Athens

  • Καλησπέρα σας. Δεν σας έχω δει αλλά από αυτά που μου λέτε κατά 99% είναι ο σωματότυπος σας τέτοιος. Δηλαδή το σώμα σας λόγω κληρονομικότητας έχει μεγαλύτερες και περισσότερες αποθήκες λίπους εκεί. Χάνετε κ από αυτά τα σημεία αλλά πιο δύσκολα. Αν όμως θέλετε να το ψάξετε περαιτέρω , πηγαίνετε αρχικά σε έναν παθολόγο και θα σας κατατοπίσει . Να είστε καλά.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας για να διαπιστώσετε αν πρόκειται για λιποίδημα μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν δερματολόγο. Όταν χάνουμε βάρος τότε το λίπος μειώνεται σε διάφορα σημεία του σώματος και ανάλογα με την γενετική προδιάθεση στα πόδια μπορεί να μειώνεται με μεγαλύτερη δυσκολία. Σε κάθε περίπτωση συστήνεται η κατάλληλη διατροφή. Από εκεί και πέρα αν υπάρχουν ταυτόχρονα και οι πόνοι που χαρακτηριζουν το λιποίδημα μπορείτε με τη βοήθεια δερματολόγου και διαιτολόγου να το αντιμετωπίσετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Υπάρχει ειδικό ιατρείο λεμφοιδήματος σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε Πλαστικό χειρουργό ιδιώτη

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας.
    Η διάγνωση του λιποιδήματος γίνεται με την κλινική εξέταση από τους πλαστικούς χειρουργούς.
    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Σχετικά με το λοιποιδημα καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε ένα εξειδικευμένο ιατρικό κέντρο πλαστικής χειρουργικής και αισθητικής δερματολογιας, ώστε να σας βοηθήσουν περαιτέρω στην αντιμετώπιση του προβλήματος αυτού με το σωστό και αποτελεσματικό τρόπο. Όσον αφορά τη διατροφή σας, είναι σημαντικό να ακολουθήσετε ένα ισορροπημένο ποιοτικά διαιτολόγιο με χαμηλά λιπαρά, ζάχαρη, αλάτι και χαμηλούς υδατάνθρακες. Η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών από όλες τις ομάδες, τροφών πλούσιων σε φυτικές ίνες, καλά λιπαρά και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω σε αυτό ώστε να σας συν... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Θα πρότεινα να ξεκινήσετε με έναν αγγειολόγο.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Σε πλαστικό χειρουργό.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres