• General topics
  • Submitted on 16/02/2024

Καλησπέρα σας εδω και περιπου τρεις μηνες ταλαιπωρούμαι από μια κήλη στον αυχένα μεταξυ Α7-Α7 . Εκανα μαγνητικη ,ακολουθησα μια αγωγη 10 θεραπειων και ενω οι πονοι και το ευρος κινησης εχουν επανελθει στο 99% θα ελεγα, εξακολουθω να εχω ενα μικρης εντασης μουδιασμα στην ακρη του αριστερου δεικτη το οποιο στο κρυο εξαφανιζεται αλλα ολο και επανερχεται κανοντας δυσαρεστη την καθημερινοτητα μου. Μαζι μ αυτο εχω παρατηρησει οτι ο αριστερος μου ωμος ειναι ατροφικος σε σχεση τον δεξη οπως και η αριστερη ωμοπλατη πιο αδυναμη απο την δεξια με τον φυσιοθεραπευτη να μ επισημαινει οτι το δευτερο ειναι θεμα ενδυναμωσης χωρις να παιρνω απαντηση για το 1ο( οφειλεται σε σκωλιωση και χρονια κακη σταση σωματος). Εχω κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις( ηλεκτρομυογραφημα,προκλητικα δυναμικά) και ολοι οι γιατροι μ λενε πως η ριζιτιδα ειναι σε φαση υποχωρησης,το μουδιασμα θα φυγει και να αρχιζω να κανω καποιου ειδους ενδυναμωση . Κανοντας ασκησεις για τους μυς του αυχενα και ενδυναμωσης της πλατης αποκτω τοπικους πονους στην αριστερη ωμοπλατη και την αριστερη πλευρα του αυχενα,πραγματικα εχω απελπιστει κ δεν ξερω τι αλλο να κανω. Να αναφερω οτι η κηλη ειναι απο την αριστερη πλευρα και στις αρχες ειχε αντανακλαστικους πονους και μουδιασμα στο αριστερο χερι,ευχαριστω .

6 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, είναι φυσιολογικό μετά από την ενδυνάμωση και κυρίως στην αρχή να εμφανίζονται κάποιοι πόνοι σαν μυικό πιάσιμο. Αυτοί θα πρέπει να υποχωρούν σιγά σιγά όσο ενδυναμώνεται η περιοχή. Όσον αφορά το μούδιασμα, αυτό είναι το τελευταίο που θα φύγει. Συνεχίστε την σωστή άσκηση και προσοχή κατά την διάρκεια της ενδυνάμωσης να μην ενεργοποιούνται τα συμπτώματα σας.

  • Καλησπέρα σας!Το μούδιασμα οφείλεται στην πίεση του νεύρου,αν και υποχώρησε η πίεση μάλλον τελείως το νεύρο για να επανέλθει πλήρως θέλει χρόνο , ενδεχομένως και 5-6 μήνες .Αυτό που μπορείτε να κάνετε για να το βοηθήσετε είναι κάποιες κινήσεις που λέγονται κινήσεις κινητοποιήσης νευρικού ιστού και συμπληρώματα ίσως βιταμίνης Β ,τώρα η ατροφία είναι καθαρά θέμα ενδυνάμωσης και επίσης χρειάζεται ένα σχετικά μεγάλο διάστημα για να επανέλθει αλλά θα επανέλθει!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Είναι μια αυχενική δίσκο κήλη με ανακλαστικά φαινόμενα στον ώμο . Το χρόνιο μούδιασμα στο χέρι έχει δημιουργήσει μια υπό λειτουργικότητα γι αυτό και η σχετική ατροφία . Θα πρέπει πρώτα να λυθεί το θέμα της αυχενικής κήλης με μηχανική θεραπεία και δια χειρός νευροανακλαστικη θεραπεία όπως εφαρμόζουμε εμείς στο ιατρείο μας
    Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Ο ωμός και η ωμοπλάτη είναι άλλη ρίζα από αυτήν του μουδιάσματος του δείκτη.Ποια ρίζα λοιπόν είναι πιεσμένη γιατί αυτό που γράφετε Α7-Α7 δεν ισχυει

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Αν κάποιος έχει μυϊκή αδυναμία κ ατροφιες λόγω πίεσης νεύρου (απ' τη δισκοκήλη) υπάρχει ένδειξη χειρουργικής επέμβασης.
    Αν φαίνεται ότι η ριζίτικα υποχωρεί με ασκήσεις ενδυνάμωσης θα δείτε κάποια διαφορά στη μυϊκή ισχύ κ τις ατροφιες σε βάθος κάποιων ΜΗΝΩΝ, κ είναι απρόβλεπτο μέχρι ποιο ποσοστό πλήρους αποκατάστασης θα φτασετε

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Εαν πράγματι είναι ατροφία αυτό που περιγράφεται χρειάζεται κάποια αξιολόγηση. Αυτά που περιγράφετε όμως δεν υπάρχει πιθανότητα να απαντηθούν χωρίς να σας εξετάσει κάποιος ενδελεχώς διότι υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες οι οποίες να χρειάζονται διευκρίνηση η οποία μόνο με κλινική εξέταση θα ξεκαθαρίσουν. Σίγουρα η διαφορά στη δύναμη μεταξύ της μιας και της άλλης πλευράς χρειάζεται διερεύνηση

    Manualphysiotherapy

    Physiotherapist

    Glyfada