• General topics
  • Submitted on 22/11/2023

Καλησπέρα σας! Εδώ κ χρόνια έχω ευαισθησία στα δόντια. Έχω κάνει απονευρωσεις, σφραγίσματα κλπ. Τους τελευταίους 6 μήνες όμως έχουν επιδεινωθεί. Έκανα μια νέα απονεύρωση κ αμέσως μετά άρχισα να πονάω σε μια παλιά ακροριζεκτομη. Επιχείρησε ενδοδοντολογος να μου κάνει ξανά απονεύρωση εκεί αλλά απέτυχε. Πριν 2 εβδομάδες έκανα εξαγωγή πολύ δύσκολη λόγω συνοστεωσης . Από τότε χρειάζομαι συνεχώς αναλγητικά depon κ algofren. Ο πόνος όμως επιμένει κ αν δεν πάρω αναλγητικό χειροτερεύει. Πόσο καιρό ακόμη θα μπορώ να παίρνω αναλγητικά κ τι να κάνω αν περάσουν 3 εβδομάδες χωρίς βελτίωση; ευχαριστώ

10 specialists answered

  • Τα αναλγητικα ειναι μια λυση ευφημερη, θα χρειαζοταν επανεξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλό θα ήτανε να επισκεφθείτε κάποιον γνάθο χειρουργό Σε συνδυασμό με μία καλή εξέταση από γενικό οδοντίατρο
    Είναι πολύ παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν στην διατήρηση ενός πόνου

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μπορείτε να πάρετε όσο καιρό χρειάζεται. Κάντε υπομονή και θα περάσει ο πόνος.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Θα μπορουσε να σας δει ενας γναθολογος,ωστε να αξιολογησει αν προκειται για καποια νευραλγια του τριδυμου νευρου,ή αν προκειται για βρυγμο(σφιξιμο και τριξιμο των δοντιων)

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Θα ήθελα να δω το ιατρικό σας ιστορικό , καθώς και μια CBCT πανοραμική του στόματος σας , και φυσικά να σας εξετάσουμε απο κοντά , για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαστε στη διάθεση σας

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Πιανετε πολλα θεματα μαζι κ καπου δημιουργειται μια συγχυση αθελα σας.καταρχας,ενα δοντι που εχει υποστει ακρορριζεκτομη δεν μπορει να ποναει αφου εχει περασει η επιδραση του χειρουργειου.η ακρορριζεκτομη ειναι μια μονιμη χειρουργικη λυση στην οποια αποκοπτεται το ακρορριζιο μαζι με την βλαβη που παρουσιαζει δινοντας μια μονιμη λυση.μετα αναφερετε οτι ο ενδοδοντολογος εκανε ξανα απονευρωση.οταν ενα δοντι ομως εχει υποστει ακρορριζεκτομη δεν μπορει να γινει παλι απονευρωση.τελος αναφερετε για καποια εξαγωγη.καλο ειναι να ειχε δωθει κ καποια αντιβιωση μαζι,γενικα ομως μετα το περας μιας βδομαδας το πολυ παυει να υπαρχει πονος.τρεις βδομαδες οπω... Read more

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Θα πρέπει να αρχίσει να υπάρχει μια βελτίωση. Αλλιώς να μιλήσετε πάλι με τον γιατρό που έκανε την εξαγωγή! Είναι φυσιολογικό πάντως για κάποιο χρονικό διάστημα να υπάρχει πόνος, αν ήταν δύσκολη η εξαγωγή.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας* από την περιγραφή που παραθέσατε, θεωρώ πως άμεσα πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας, ο οποίος γνωρίζει το περιστατικό, να διαγνώσει πού οφείλεται ο πόνος και να γίνουν τα ανάλογα βήματα.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Η εξαγωγή συνοστεομενου δοντιου είναι εργωδης.
    Κάποια αντιβίωση συνδυαστικά με την λήψη αναλγητικων δεν σας συνεστηθη?

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • το βασικοτερο ειναι αν ο πονος καθε μερα γινεται εστω και λιγο καλυτερα γτ μπορει να εχετε παθει ξηρο φατνιο το οποιο κραταει περιπου 15 μερες και κανει εντονους πονους

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes