• General topics
  • Submitted on 19/06/2023

Καλησπέρα σας από τον Οκτώβριο εμφανίζω συνεχώς υποτροπιάζουσες κολπιτιδες...Το λιγότερο 2-3 φορές το μηνα...Με φαγούρα,κάψιμο και ερυθρότητα...Κάνω συνεχώς καλλιέργειες κολπικου υγρού και λίγες φορες έχει βγει θετικο..έχω πάρει φάρμακα,έχω κάνει αγωγή με τα υπόθετα τα biolact mycosis και ovules,ηρεμεί λίγο και ξανά τα ίδια...Μια φορά βγήκε θετικό στο ουρεοπλασμα και με τη κατάλληλη αγωγή ξεριζώθηκε...Εχω κουραστει πλέον και έχει αλλάξει εντελώς η ζωή μ..έχω αλλάξει ποσούς γιατρούς και φάρμακα και δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

4 specialists answered

  • Θα χρειαστεί να βάλετε μια θεραπεία με προβιοτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απογοητευτικό είναι να έχετε αυτές τις ενοχλήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα. Θα προσπαθήσω να σας παρέχω κάποιες γενικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν αλλά με επιφύλαξη καθώς δεν σας έχω εξετάσει εγώ ο ίδιος κ ούτε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας, την ηλικία σας και τις μεθόδους αντιμετώπισης που έχετε δοκιμάσει ως τώρα.

    Στον κόλπο της κάθε γυναίκας βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους εκατομμύρια μικρόβια. Πολλές φορές ακόμα και οι μύκητες και το ουρεόπλασμα είναι κομμάτι αυτής της φυσιολογικής χλωρίδας όσο δεν υπεραναπτύσσονται.

    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι το σώμα σας μπ
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Καλό είναι να ενδυναμώσετε την άμυνα του κόλπου και να εξισορροπήσετε το ph. Υπάρχουν σκευάσματα για αυτήν ακριβως την περίπτωση για να σταματήσετε τις φαρμακευτικές αγωγες.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Θα χρειαστείς ολιστική προσέγγιση

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko