• General topics
  • Submitted on 20/02/2024

Καλησπέρα. Προσφατα, πριν 1 εβδομάδα τοποθετησα οδοντικη γέφυρα, όμως δυσκολευομαι να φαω λογω ευαισθησιας στα δόντια αυτα σε κρυα τροφιμα αλλα και κατα υη φόρτιση τους. Τι μπορεί να συμβαίνει?

10 specialists answered

  • Να γίνει έλεγχος σύγκλισης Μπορεί να υπάρχουν κάποια εμπόδια στο κλείσιμο τα οποία αν φύγουνε θα ηρεμήσετε και θα φύγει και ευαισθησία στη μάσηση και στα κρύα

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καμια φορα αυτο μπορει να συμβαινει μετα απο μια τοποθετηση προσθετικης εργασιας και προκειται για μια παροδικη ευαισθησια.Αν η συγκλειση ωστοσο συνεχιζει να σας ενοχλει,ισως χρειαζεται καποια μικρορρυθμιση με εκλεκτικο τροχισμο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν δεν βελτιωθεί σύντομα είναι πιθανό να χρειαστείτε ενδοδοντική θεραπεία.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Λόγω του τροχισμού των δοντιών μπορεί να υπάρχει μιά ευαισθησία για κάποιο διάστημα η οποία πρέπει να περνάει γρήγορα! Αν όμως περάσουν 3 εβδομάδες,1 μήνας και δεν ελαττώνεται η ενόχληση, θα πρέπει να το ξαναδεί ο γιατρός σας. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να χρειαστεί κάποιο δόντι-στήριγμα ενδοδοντική θεραπεία(απονεύρωση).

    Manesis Konstantinos

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Καλημέρα σας. Θα πρέπει να πάτε στον οδοντίατρό σας να ελέγξει την εφαρμογή της γέφυρας σας και την σύγκλειση.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν τα δόντια στηρίγματα διατηρούνται ζωντανά κατά την τοποθέτηση μιας οδοντιατρικής γέφυρας. Η ευαισθησία αυτή συνήθως υποχωρεί μέσα σε λίγες ημέρες ή κ εβδομάδες. Εάν παραμένει πέραν του μήνα χωρίς πτωτική τάση ή αυξάνεται, υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί ενδοδοντικη θεραπεία στα δόντια αυτά (απονεύρωση). Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Θα πρέπει να περιμένετε μερικές μέρες, αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιο δόντι σας από αυτά που στηρίζουν τη γέφυρα έπρεπε να έχει απονευρωθεί. Αν ο πόνος συνεχιστεί, η απονεύρωση θα πρέπει να γίνει μέσα απο τη γέφυρα απο ειδικό Ενδοδοντολόγο.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Κανετε υπομονη αλλη μια εβδομαδα. Εαν η ευαισθησια μειωθει, στο μελλον θα υποχωρησει εντελως. Εαν παραμεινει στα ιδια ή αυξηθει, μπορει να χρειαστουν απονευρωσεις στα τροχισμενα δοντια. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Μπορει να μην εχει γινει κατι καλα κατα την επεξεργασια κ το τροχισμα των δοντιων.μπορει κ να υπαρχει καποια υφιζηση στα ουλα.θελει σωστη διερευνηση με ακτινογραφιες κ κλινικη εξεταση για να βγει σωστο συμπερασμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Επισκευτειτε και συζητηστε με τον γιατρο που γνωριζει το ιστορικο των δοντιων.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia