• General topics
  • Submitted on 29/08/2023

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτησω,χθες ενώ έκανα άσχημο γενικά ύπνο και διάφορες σκέψεις όταν σηκώθηκα απότομα μετά από κάτι κακό που έβλεπα,δεν ήξερα που βρισκόμουν...Μετά από λίγα λεπτά κατάλαβα...Είναι κάτι σοβαρό? Θεωρείται διαταραχή ύπνου που εντάσσεται σε πρόβλημα εγκεφάλου? Επίσης όταν είμαι γενικά σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και με απασχολούν διάφορα,πριν κοιμηθώ ακούω φωνές..πχ νόμιζα χθες ότι άκουγα την αδελφή μου να με φωνάζει ενώ στην πραγματικότητα δεν με είχε φωνάξει όπως μου είπε το επόμενο πρωί...Μου έχει συμβεί και άλλες φορές να βλέπω πράγματα πχ τρομακτικά έντομα λίγα λεπτά αφότου με έχει πάρει ο ύπνος ..να τα θεωρώ πολύ αληθινά...ενώ μετά να καταλαβαίνω ότι όντως δεν υπήρχαν.. Θεωρείται βλάβη σε κάποια περιοχή του εγκεφάλου όλα αυτά ή λέτε να είναι επειδή σκέφτομαι διάφορα αυτη την περίοδο και έχω άγχος? Είμαι 22 χωρίς προβλήματα υγείας

12 specialists answered

  • Η άσχημη ψυχολογική κατάσταση και το άγχος μεταφέρεται στον ύπνο με τον τρόπο που γλαφυρά περιγράφεις. Η όλη κατάσταση δεν επιβεβαιώνει ούτε υπονοεί ότι υπάρχει βλάβη σε κάποιο σημείο του εγκεφάλου, είναι απλώς η μεταφορά των ανησυχιών που βιώνεις ξύπνιος στον ύπνο. Θα βοηθούσε να ακούσεις αυτές τις ανησυχίες (με τη βοήθεια κάποιου ειδικού). Όταν επικοινωνηθούν, ακουστούν και βιωθούν τα συναισθήματα που φέρουν, οι ανησυχίες αν δεν εξαφανιστούν, μαλακώνουν.

    Mavromatakis Konstantinos

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Είναι πιθανο αν αυτό το διάστημα είστε με πολύ άγχος να επηρεάζεται ο ύπνος σας και να έχετε αυτές τις παραισθήσεις. Παρόλα αυτά θα πρότεινα να δείτε έναν κλινικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο- ψυχοθεραπευτή προκειμένου να γίνει σωστή διάγνωση και να λάβετε την υποστήριξη που χρειάζεστε.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας και καλό φθινόπωρο. Αναφέρετε ότι είστε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και σας απασχολούν διάφορα. Αν καταλαβαίνω καλά βιώνετε αυτό που ονομάζεται "Ψυχοπιεστικές καταστάσεις" και είστε υπό την επήρεια έντονου άγχους. Το άγχος είναι γνωστό ότι μπορεί να προκαλέσει μεταξύ άλλων, προβλήματα στον ύπνο αλλά και τα συμπτώματα-φαινόμενα που βιώνετε. Αν αναρωτιέστε για βλάβη σε κάποια περιοχή του εγκεφάλου το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχετε τέτοιο πρόβλημα, απλά στη φάση του ύπνου το Ασυνείδητο προβάλλει με συμβολικό τρόπο τα συναισθήματα, τους φόβους τα άγχη τις πιθανές στενοχώριες και άλλα δυσάρστα συναισθήματα ως εφιάλτες. Θ... Read more

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Μια εξέταση από νευρολόγο να την κάνετε παρακαλώ , πιστεύω πως είναι άγχος και αυτό που νομίζετε πως είναι πριν τον ύπνο μάλλον έχετε κοιμηθεί ήδη λίγο και είναι σαν αγχωδη όνειρα ! Πρώτα νευρολόγο όμως και μετά ειδικό ψυχικής υγείας για εκπαίδευση διαχείρισης άγχους , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας! Φαίνεται να είστε πολύ αγχωμένη αυτή την περίοδο και να ανησυχείτε πολύ. Ωστόσο καλό είναι να παρατηρήσετε αν όλα αυτά που λέτε ότι βλέπετε και ακούτε συμβαίνουν και σε διαστήματα που είστε ήρεμη. Επίσης, παρατηρήστε και την ποιότητα του ύπνου σας ανάλογα με το πόσο αγχωμένη ή όχι είστε.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chios

  • Καλησπέρα σας! Ομολογουμένως ακούγεται πολύ τρομακτικό να ξυπνάτε χωρίς να καταλαβαίνετε πού βρίσκεστε, έστω και για λίγα λεπτά, ή ακόμα και να αντιλαμβάνεστε πράγματα που δεν είναι στη πραγματικότητα εκεί. Απο τη στιγμή που και εσείς αναφέρετε ότι βιώνετε αυξημένο άγχος αυτή τη περίοδο και σας απασχολούν διάφορα, προσωπικά θα το απέδιδα εκεί. Το άγχος μπορεί να εμφνανιστεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους στον καθένα. Παρόλα αυτά, σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι μία μαγνητική εγκεφάλου θα ήταν μία σοφή επιλογή προκειμένου να αποκλείσετε τυχόν οργανικές αιτίες για τα συμπτώματά σας. Αν και αμφιβάλλω ότι θα δείξει κάτι.

    Θα σας ενθάρρυν
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας σε ένα βαθμό τέτοιες συνθήκες θα μπορούσαν να συμβαίνουν ως πιθανά συμπτωματα έντονου αγχους. Ωστόσο θα ήταν χρήσιμη η ενημερωση του προσωπικού σας γιατρού ωστε να ελεγχθούν αν χρειάζεται περαιτέρω παράγοντες.
    Σε κάθε περίπτωση για την ορθότερη ανάγνωση αυτών που περιγράφετε θα ήταν χρήσιμη μια δια ζώσης συνάντηση με σκοπό την αναλυτικότερη προσέγγιση του θέματος.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • δεν αντιλαμβανομαι καλα ετσι οπως τα περιγραφετε. Αυτα που αναφερετε τα βλεπετε στον υπνο σας; Υποθετω πως οχι. Εαν τα βλεπετε στον υπνο σας, η απαντηση ειναι προφανης: προκειται για ονειρο. Αν δεν σας εχει παρει ακομα ο υπνος και εχετε πληρη συνειδηση του τι γινεται (προσοχη σε αυτο, να μην ειστε σε light σταδιο υπνου), και ακουτε φωνες ή βλεπετε πραγματα που δεν υπαρχουν, θα συστηνα μια επισκεψη σε εναν ειδικο γιατρο (νευρολογο ή ψυχιατρο), για περαιτερω ελεγχο, διοτι απο αυτα που μου γραφετε δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα. Χρειαζεται διερευνηση

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • θα είναι καλό να τα συζητήσετε από κοντά με ειδικό αυτά , ώστε να πάρετε μια απάντηση υπεύθυνη. Γιατί αυτό που περιγράφετε μπορεί να οφείλεται σε πολλά διαφορετικά πράγματα, οπότε χρειάζεται να διασαφηνιστεί ποιό από όλα ισχύει.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Αν έχουμε αφαιρέσει τον παθολογικό παράγοντα μέσω ειδικών εξετάσεων, τοτε πιθανόν να είναι άγχος. Αν χρειάζεστε αξιολόγηση ώστε να είστε 100% σίγουρη, τοτε προτείνω μια εκτίμηση από ψυχίατρο, ώστε να πραγματοποιήσει και την διαφοροδιαγνωση.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Αυτό που περιγράφετε μοιάζει με υπνοπομπική και υπναγωγική ψευδαίσθηση. Υπνοπομπική είναι η ψευδαίσθηση που εμφανίζεται την περίοδο κατά την οποία ένα άτομο προσπαθεί να ξυπνήσει, ενώ η Υπναγωγική πριν τον ύπνο. Συνδέονται συχνά με άγχος και ανεπαρκή ύπνο . Χρειάζεται να παρατηρήσετε τη συχνότητα που εμφανίζονται όπως και αν έχετε όμοιες ψευδαισθήσεις άλλες στιγμές της ημέρας. Θα σας συνιστούσα να εφαρμόσετε ένα πρόγραμμα ύπνου και να προσπαθήσετε να μειώσετε τα επίπεδα άγχους σας . Η ψυχοθεραπεία εκτιμώ θα σας βοηθούσε και αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σας .

    Υφαντή Χρυσάνθη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Chalandri

  • Εάν έχετε περάσει κάποια τραυματική εμπειρία στη ζωή σας πιθανόν να οφείλεται εκεί και χρειάζεται να πάτε σε έναν Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο για να το αντιμετωπίσετε. Εάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε κατευθείαν σε ψυχίατρο και εκείνος θα σας καθοδηγήσει για το τί ακριβώς να κάνετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion