• General topics
  • Submitted on 13/12/2023

Καλησπέρα είναι να κάνω εξαγωγη στους φρονιμιτες . Ο ένας γναθοχειρουργος μου πε να περασει η φλεγμονη και να πάω μετά ο αλλος γναθοχειρουργος μου ειπε οτι μπορώ και στη διάρκεια της αντιβίωσης να πάω να τους αφαιρέσω και του ειπα οτι για να ποναω η φλεγμονη δεν εχει υποχωρησει.. Τι είναι πιο σωστο;

14 specialists answered

  • Να υποχωρήσει η φλεγμονή πρώτα

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ειναι και τα 2 σωστα.Ειναι καθαρα νοοτροπιας του γιατρου

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Κανένα δεν είναι λάθος
    Στην περίπτωση που περιμένετε να φύγει η φλεγμονή θα επιβαρύνετε τον οργανισμό σας και δεύτερη φορά με αντιβίωση που θα ξαναπάρετε μετά την επέμβαση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • να διαλεξετε γναθοχειρουργο και να κανετε οτι σας πει.

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Πιο σωστό είναι να έχει υποχωρήσει η φλεγμονή. Αλλά να γίνει άμεσα μόλις ηρεμήσει, για να μην ξαναπαρετε αντιβίωση.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλυτερα να χορηγηθει πρωτα αντιβιωση κ να γινει η εξαγωγη επειτα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Τα τελευταία guidelines αναφέρουν ότι εάν το στόμα μας μπορεί να ανοίξει σε ικανοποιητικό βαθμό, παρά την τοπική φλεγμονή, ώστε να μπορούν να εξαχθούν οι φρονημιτες, τότε συστήνεται η εξαγωγή τους. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Ανάλογα με την περίπτωση. Η αντιβίωση μετά από λίγες ημέρες δεν πρόκειται να κάνει κάτι περισσότερο και πρέπει να προχωρήσει η εξαγωγή.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Το ποιο σωστό είναι να υποχωρήσουν τα συμπτώματα της φλεγμονής και μετά ο συνάδελφος να κάνει το χειρουργείο.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Προσωπικα θα προτεινα να περασει η φλεγμονη,ωστοσο και οι δυο αποψεις των γναθοχειρουργων ειναι σωστες.Οπότε, ο,τι νοιωθετε εσεις πως ειναι καλλιτερο για σας,η αποφαση ειναι δικη σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, είναι κανόνας, ότι δεν κάνουμε καμία επέμβαση, αν πρώτα δεν περάσει η φλεγμονή.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Εφόσον υποχωρήσει η συμπτωματολογια ( οίδημα,πόνος κλπ] μπορείτε να κάνετε την εξαγωγή και ταυτόχρονα να παίρνετε αντιβιωση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα
    Καλό είναι να τους βγάλετε άμεσα

    Korma Maria

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας,δεν μπορώ να σας απαντήσω απόλυτα και οι 2 συνάδελφοι έχουν δίκιο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko